Seniorka dostala vyplněný lístek, bylo na něm jméno starosty

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 10. 2014 15:29
Klientka pečovatelského domu na Praze 10 chtěla volit lidovce, na jejím lístku už ale byl zaškrtnut současný starosta Bohumil Zoufalík spolu s ředitelem zařízení, kde seniorka bydlí.
volby komunální lístek zoufalík
volby komunální lístek zoufalík | Foto: Marek Pokorný

Praha - V domově s pečovatelskou službou v Sámově ulici na Praze 10 se při volbách zřejmě podvádělo. Minimálně jedna z klientek dostala předem vyplněný hlasovací lístek.

Aniž by o tom věděla, dostala seniorka volební lístek se zaškrtnutou kandidátkou Nezávislých pro Prahu 10 v čele se současným starostou Bohumilem Zoufalíkem. Preferenční křížek dostal na kandidátce ODS i ředitel centra sociální pomoci Prahy 10 Richard Černý, pod kterého domov v Sámově ulici spadá.

Na nesrovnalost přišli v pátek vpodvečer členové okrskové volební komise, kteří do domova přišli s přenosnou urnou.

Chtěla lidovce, byl tam starosta

"Jedna paní nás požádala, že na to skoro nevidí a že by chtěla volit KDU-ČSL. My jí říkali, že jí to nemůžeme vyplnit. Tak nás prosila, abychom jí ukázali, kde to má zaškrtnout. A zjistili jsme, že ten její lístek je už zakřížkovaný," říká členka komise Dagmar Faltysová. Spolu s ní byl přítomen i předseda komise Jan Jiráček.

Zvláštní bylo i to, jak chtěl úřad problém řešit. Když se Jiráček s Faltysovou vrátili do komise, oznámili to zapisovateli (a zaměstnanci úřadu Prahy 10) Zdeňku Jandovi, který vzápětí zavolal o instrukce na radnici. Poradit mu měla vedoucí občanskosprávního odboru Karin Horníková.

"Po čtvrthodině nám (Janda) oznámil, že pokud paní dostala náhradní lístky a normálně odvolila, tak že se nic nestalo, a že to tedy nemáme řešit," říká Faltysová.

Její slova potvrzují i další přítomní členové komise. Faltysová s Jiráčkem přesto v sobotu sepsali oficiální záznam, který těsně před polednem odnesli na úřad.

Sama komise porušila zákon, říká mluvčí

Zapisovatel Zdeněk Janda ale tvrdí, že jej špatně pochopili. "Já to pochopil tak, že průběh voleb narušen nebyl a že se to má nechat na další den," říká Janda. Horníková připustila, že stížnost obdržela. "Byla jediná a je dost nekonkrétní," uvedla. Na další otázky pak odmítla odpovědět a vyžádala si je e-mailem. Dosud však na ně neodpověděla.

Podle mluvčího radnice Jana Charváta jde skutečně o jedinou stížnost. A případ je podle něj těžko prokazatelný. "Sama paní si nestěžovala, takže není možné zjistit, jestli jí to třeba nepomohli vyplnit příbuzní," říká mluvčí Charvát a celý příběh úplně otáčí.

Zákon prý totiž naopak jednoznačně porušili členové komise. "Pomáhali jí ten lístek vyplňovat. Sami se v té stížnosti přiznali," říká Charvát. 

Já to do té obálky nedala

Popsaný příběh přitom není jedinou nesrovnalostí, kterou členové komise zaznamenali v domově v Sámově ulici, kam s přenosnou urnou přišli zhruba za třiceti voliči.

V případě jiné starší klientky se obálku do přenosné urny úzkým otvorem nepodařilo procpat: hlasovací lístek uvnitř obálky byl totiž přeložen na polovinu. "Poprosili jsme ji, jestli by jej mohla rozložit, abychom to tam mohli vhodit. A ona řekla: jak jsem je dostala, tak je tam dávám," popisuje Faltysová. "Bylo tak jasné, že jí je tam někdo dal. Nevíme ale, zda došlo k nějaké manipulaci s lístky," podotkla členka okrskové volební komise.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy