Praha 1 přes nesouhlas památkářů začala stavět pomník letcům

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2014 18:02
Stavební úřad Prahy 1 nepočkal na rozhodnutí magistrátu a v pondělí stavbu povolil s odvoláním na nedostatek času kvůli termínu odhalení 17. června.
Návrh pomníku
Návrh pomníku | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Praha 1 začala se stavbou diskutovaného pomníku československým válečným letcům na Klárově.

Dělníci v severní části parku vyhloubili mělkou kruhovou jámu, ve které bude umístěn podstavec sochy. V parku také budují přípojky. Umístění pomníku povolil přes nesouhlas památkářů v pondělí stavební úřad Prahy 1.

Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v ČR. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda a Praha 1 ji chtějí od začátku umístit na Klárově.

Lokalita se nezamlouvá památkářům. Národní památkový ústav vydal záporné stanovisko, podle kterého je pro dané místo socha příliš monumentální. Nelíbí se jim také to, že je již v parku umístěn jiný pomník.

Iniciativu ale přivítali a navrhli jiná místa v centru, třeba na pozemku ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad, nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody. Konečné stanovisko měl vydat magistrátní odbor památkové péče.

Stavební úřad Prahy 1 ale na jejich rozhodnutí nepočkal a v pondělí stavbu povolil s odvoláním na nedostatek času kvůli termínu odhalení 17. června. Památkáři chtějí napadnout zákonnost rozhodnutí. Pokud by uspěli, věc by mohla skončit i odstraněním pomníku.

Ředitel památkového odboru Jiří Skalický řekl, že rozhodnutí ještě oficiálně neobdržel, chce proto ve čtvrtek nahlédnout do spisu. Prahu 1 opět kritizoval, podobný postup prý radnice zvolila i v minulosti. Její přístup nazval "uzurpací moci".

Rozhodnutí stavebního úřadu naopak v pondělí přivítal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj je nešťastné, že darované dílo vyvolává mezi orgány památkové péče tolik zbytečných debat.

Na stranu památkářů se naopak postavil pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). "S ideou vystavění památníku československým válečným letcům z RAF obecně jednoznačně sympatizuji. Proces jeho případné realizace by nicméně měl respektovat konkrétní věcné argumenty NPÚ," sdělil.

 

Právě se děje

Další zprávy