Praha 1 plánuje privatizaci další desítky bytů

ČTK ČTK
30. 4. 2014 13:21
Deset až dvanáct bytů chce městská část prodat nájemníkům podle nových pravidel. Metr čtvereční by mohl stát až 27 tisíc oproti běžným patnácti tisícům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: YIT Stavo

Praha - Praha 1 chce privatizovat další byty. Radnice vytipovala deset až dvanáct domů, které by mohla nájemníkům odprodat.

Privatizovat se bude podle nových zásad, které schválili na úterním zasedání zastupitelé městské části, řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Z těch vyplývá, že cena bude stanovena na základě odhadní ceny znalce, ze které nájemníci dostanou 40 procent slevu.

S bytem ale nesmí po dalších pět let majetkově nakládat. Lomecký zdůraznil, že nové zásady se budou týkat pouze nového kola privatizace. Domy a byty, které již byly do privatizace zařazeny dříve, budou odprodány podle dosud platných pravidel.

Byty k prodeji vybere vedení města

Na příkladu jednoho z bytů Lomecký uvedl, že by se cena za metr čtvereční mohla pohybovat mezi 25 až 27 tisíci korun. Současné privatizační ceny jsou kolem 15 tisíc korun za metr čtvereční.

"Teď bude na radě a zastupitelstvu, aby určily, které domy do privatizace půjdou," poznamenal. Týkat by se to mělo domů, které byly z prodeje v minulosti vyjmuty kvůli právním problémům, například způsobeným dostavbami půd.

Podle údajů Prahy 1 bylo na území centrální městské části zařazeno do privatizace kolem 5500 obecních bytů. Prodáno a zaplaceno jich bylo ke konci února téměř 4550, radnice tak získala 3,397 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy