Praha 1 plánuje privatizaci další desítky bytů

ČTK ČTK
30. 4. 2014 13:21
Deset až dvanáct bytů chce městská část prodat nájemníkům podle nových pravidel. Metr čtvereční by mohl stát až 27 tisíc oproti běžným patnácti tisícům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: YIT Stavo

Praha - Praha 1 chce privatizovat další byty. Radnice vytipovala deset až dvanáct domů, které by mohla nájemníkům odprodat.

Privatizovat se bude podle nových zásad, které schválili na úterním zasedání zastupitelé městské části, řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Z těch vyplývá, že cena bude stanovena na základě odhadní ceny znalce, ze které nájemníci dostanou 40 procent slevu.

S bytem ale nesmí po dalších pět let majetkově nakládat. Lomecký zdůraznil, že nové zásady se budou týkat pouze nového kola privatizace. Domy a byty, které již byly do privatizace zařazeny dříve, budou odprodány podle dosud platných pravidel.

Byty k prodeji vybere vedení města

Na příkladu jednoho z bytů Lomecký uvedl, že by se cena za metr čtvereční mohla pohybovat mezi 25 až 27 tisíci korun. Současné privatizační ceny jsou kolem 15 tisíc korun za metr čtvereční.

"Teď bude na radě a zastupitelstvu, aby určily, které domy do privatizace půjdou," poznamenal. Týkat by se to mělo domů, které byly z prodeje v minulosti vyjmuty kvůli právním problémům, například způsobeným dostavbami půd.

Podle údajů Prahy 1 bylo na území centrální městské části zařazeno do privatizace kolem 5500 obecních bytů. Prodáno a zaplaceno jich bylo ke konci února téměř 4550, radnice tak získala 3,397 miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy