Praha 1 odkývla kontroverzní novostavbu na Václaváku

ČTK ČTK
20. 9. 2011 19:34
Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace
Proti demolici domu na Václavském náměstí se konaly demonstrace i petice.
Proti demolici domu na Václavském náměstí se konaly demonstrace i petice. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vedení Prahy 1 v úterý odsouhlasilo podobu domu, který by měl podle záměru investora vyrůst na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Radní také vyslovili souhlas s navrženým komerčním a administrativním využitím novostavby, sdělila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Zdůraznila, že nejde o souhlas s demolicí domu. O té nerozhoduje samospráva, ale státní správa, tedy stavební úřad. Od něj také musí investor na případnou novostavbu získat územní a stavební povolení.

Demolici před časem svým rozhodnutím umožnil ministr kultury Jiří Besser, nyní ji znovu zvažuje. O demoliční výměr zatím investor nepožádal. Jeho záměr vyvolal kritiku u veřejnosti i některých odborníků.

Praha 1: Projekt vhodně dokomponuje nároží

Novostavbou, která by měla na místě současného domu vzniknout, se na začátku září zabývala také komise rady Prahy 1 pro územní rozvoj. Také její členové plán investora podpořili.

Shodli se, že "považují investorem vybrané objemové a hmotné řešení za vhodný přístup pro dokomponování nárožního objektu". Komise ale požaduje, aby jí byl předložen variantní návrh materiálového a barevného řešení fasád.

O možnosti zbourání budovy, která sousedí s hotelem Jalta, rozhodl Besser na konci května. Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace, památky světového kulturního dědictví UNESCO.

Proti záměru se postavil například exprezident Václav Havel. Plán na zbourání Havel přijal s lítostí a obává se toho, jaká "obluda" na místě demolice vyroste. Před domem se také konala demonstrace. 

Podívejte se, jak lidé protestovali proti bourání domu:

Besser se rozhodl respektovat doporučení resortní rozkladové komise, která navrhla souhlasit s demolicí nárožního domu, dvorní části hotelu a torza bývalé Akciové tiskárny, jejíž fasáda zůstane zachována.

Kvůli protestům se ale věcí znovu zabývá tým ministerských právníků. Ti měli předat svůj posudek ministrovi minulý týden. Besser se k němu ale zatím nevyjádřil.

Novostavba: Svatovítská katedrála + hořící svíce + květiny v rozpuku

Nová budova má být postavena v příštích letech. Podle projektu, který byl zveřejněn v databázi projektů pro posuzování vlivu stavby na životní prostředí, má mít plánovaná novostavba ve tvaru písmene L tři podzemní a devět nadzemních podlaží. Investorem je firma Václavské náměstí 19 a.s., za kterou stojí firma Flow East.

Architektonickou vizi připravila společnost Chapman Taylor, která zvítězila se svou vizí "vytvořit budovu na základě kombinace síly linií Svatovítské katedrály, světla hořící svíce a květiny v rozpuku", informovala v tiskové zprávě společnost Flow East. Do projektu prý firma investuje miliardu korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 2 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy