Praha 1 navzdory NPÚ povolila pomník letcům na Klárově

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2014 16:38
Umístění pomníku československým letcům RAF památkáři zamítli minulý týden.
Návrh pomníku
Návrh pomníku | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stavební úřad Prahy 1 povolil vybudování pomníku československým letcům RAF na Klárově.

Informaci České televize potvrdil vedoucí stavebního odboru Oldřich Dajbych.

Magistrátní památkáři s rozhodnutím nesouhlasí. Vadí jim, že úřad nepočkal na jejich stanovisko. Proti rozhodnutí se proto odvolají, řekl ředitel památkového odboru Jiří Skalický. Pokud bude památník postaven, mohlo by pak hrozit jeho odstranění.

Umístění pomníku na Klárov minulý týden zamítl Národní památkový ústav (NPÚ).

NPÚ místo nepovažuje za vhodné i kvůli památníku třetímu odboji, který již v parčíku stojí. Myšlenku památkáři přivítali, navrhli ale jiná místa jejího odhalení, třeba na pozemku ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody. Konečné slovo měli mít magistrátní památkáři, kteří už dříve avizovali, že názor kolegů z NPÚ podpoří.

Památník chtějí československým pilotům věnovat Britové žijící v Praze, kteří na dílo vybrali více než tři miliony korun. Návrh okřídleného lva představila v březnu britská velvyslankyně Jan Thompson. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth.

Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda a Praha 1 ji chtěly umístit na Klárově, další lokality v centru se podle starosty první městské části Oldřicha Lomeckého (TOP 09), který je velkým zastáncem památníku, ukázaly jako nevhodné.

Nestandardní postup

Lev má symbolizovat odvahu více než dvou a půl tisíc československých letců, kteří během druhé světové války opustili nacisty okupovanou rodnou zem a připojili se k RAF. Celkem 493 z nich přišlo v bojích o život.

Stavební úřad běžně na stanoviska ostatních úřadů čeká. V tomto případě ale podle Dajbycha nebylo možné počkat, protože hrozilo, že rozhodnutí nebude vydáno do 17. června, tedy data plánovaného odhalení. "Proto jsem rozhodl, jak jsem rozhodl," řekl. Podmínkou rozhodnutí je, že pomník bude přemístitelný.

Podle Skalického jde o "velmi nestandardní postup", který "zavání politickým tlakem". Dodal, že Dajbych podlehl tlaku Lomeckého. Rozhodnutí stavebního úřadu je výkon státní správy, a nespadá proto do pravomocí volených samosprávných orgánů.

Až Skalický dostane rozhodnutí stavebního úřadu, odvolá se k magistrátnímu odboru výstavby. Je si jist, že odvolání musí být úspěšné. "Může se pak stát, že bude nařízeno sochu odstranit," dodal.

Rozhodnutí stavebního úřadu přivítal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který zároveň zkritizoval postoj památkářů. Je podle něj nešťastné, že darované dílo vyvolává mezi orgány památkové péče tolik zbytečných debat, uvedl.

Stavební odbor naopak kritizuje ředitel pražského pracoviště NPÚ Ondřej Šefců. Myšlenku pomníku toto rozhodnutí podle něj mimořádně poškozuje.

Lomecký, který za památník na Klárově v posledních týdnech velmi intenzivně bojuje, nechtěl vyjádření památkářů komentovat. Již dříve řekl, že jde o otázku národní cti, aby se podařilo sochu na daném místě umístit. Radnice proto oslovila i ministerstvo kultury, aby v záležitosti samo rozhodlo.

Mluvčí ministerstva Helena Markusová řekla, že ministerstvo se v současné době povolením pomníku zabývat nemůže a podle zákona musí počkat až na vyjádření magistrátního odboru. Zdůraznila, že ministr Daniel Herman (KDU-ČSL) včasné vybudování památníku podporuje, záležitost se ale musí odehrát podle zákona.

 

Právě se děje

Další zprávy