Praha 1 dostala pokutu za památník letcům, zaplatí 150 tisíc

ČTK ČTK
5. 11. 2014 16:24
Radnice prý porušila zákon tím, že neměla povolení památkářů pro umístění sochy.
Památník letcům RAF na Klárově.
Památník letcům RAF na Klárově. | Foto: Fond Okřídleného lva

Praha - Praha 1 dostala od magistrátních památkářů pokutu za umístění památníku letcům, takzvaného okřídleného lva na Klárově. Pokuta je 150 tisíc korun, rozhodnutí magistrátu je nepravomocné.

Radnice prý porušila zákon tím, že neměla povolení památkářů pro umístění sochy.

"Pokutu mohu potvrdit. Nesouhlasíme s ní a odvoláme se. Více to nyní komentovat nebudu," řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Definitivní slovo tak bude mít ministerstvo kultury, které je v tomto případě odvolacím orgánem.

"V žádném případě nechceme dehonestovat památku československých letců, nicméně jsme toho názoru, že je nezbytné dodržovat platné zákony, nikoliv je obcházet. Starosta a někteří radní by měli být příkladem pro dodržování jasných administrativních postupů," řekla mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Peníze vybrali letci

Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF.

Umístění pomníku provázejí od počátku spory s pražskými památkáři. Těm vadí monumentálnost díla i to, že v parčíku již jedna socha je. Kritizují také postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly pozdě a bez dostatečné diskuse. Nabízeli jiné lokality v centru Prahy.

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přibližně 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy