Praha 1 chce omezit busking, volá po návratu povolenek

ČTK ČTK
14. 8. 2013 17:20
Úřady by podle starosty Lomeckého měly hodnotit i uměleckou úroveň vystoupení.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nová mírnější pravidla pro pouliční umělce neplatí v metropoli ani dvě sezony a starosta Prahy 1 už požaduje návrat do původního stavu.

Oldřich Lomecký (TOP 09) chce, aby si takzvaní buskeři museli žádat o povolení u příslušného úřadu. Bez něj by na ulici hrát nesměli.

Podobný systém v Praze fungoval již dříve, povolenky vydával magistrát. Umělci si ale stěžovali, protože na povolení čekali i několik týdnů.

Magistrát proto na začátku roku 2012 celý systém obrátil - umělci nově mohli hrát bez povolení téměř všude. Stačilo, aby dodržovali daná pravidla a vyhnuli se několika málo místům.

Po zkušebním roce pak Praha dodatečně rozšířila počet zakázaných míst zhruba o dvacítku. Pouliční umění je zakázáno například na Křižovnickém, Letenském, Staroměstském a Řezáčově náměstí a v parku v Tusarově ulici v Praze 7.

Rovněž je zakázáno na hřbitovech, u zdravotnických zařízení, dětských hřišť, kostelů, škol v době výuky nebo na zastávkách MHD.

Lomecký by chtěl, aby radnice posuzovaly i úroveň vystoupení. Pokud by úředníci usoudili, že vystoupení nemá dostatečnou kulturní hodnotu, povolení by nevydaly.

Starosta, který proti uvolnění pravidel pro buskery protestuje od začátku, některá z vystoupení označil za "žebrání bez kulturní úrovně".

Kvůli vyhlášce se chce sejít s primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09). Očekává, že by u nového vedení, které je složené výhradně z členů TOP 09, mohl najít pochopení. Zdůraznil, že problém pouličního umění se týká z drtivé většiny centra metropole, tedy Prahy 1.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 45 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy