reklama
 
 

Praha 1 chce omezit busking, volá po návratu povolenek

14. 8. 2013 17:20
Úřady by podle starosty Lomeckého měly hodnotit i uměleckou úroveň vystoupení.

Praha - Nová mírnější pravidla pro pouliční umělce neplatí v metropoli ani dvě sezony a starosta Prahy 1 už požaduje návrat do původního stavu.

Oldřich Lomecký (TOP 09) chce, aby si takzvaní buskeři museli žádat o povolení u příslušného úřadu. Bez něj by na ulici hrát nesměli.

Podobný systém v Praze fungoval již dříve, povolenky vydával magistrát. Umělci si ale stěžovali, protože na povolení čekali i několik týdnů.

Magistrát proto na začátku roku 2012 celý systém obrátil - umělci nově mohli hrát bez povolení téměř všude. Stačilo, aby dodržovali daná pravidla a vyhnuli se několika málo místům.

Po zkušebním roce pak Praha dodatečně rozšířila počet zakázaných míst zhruba o dvacítku. Pouliční umění je zakázáno například na Křižovnickém, Letenském, Staroměstském a Řezáčově náměstí a v parku v Tusarově ulici v Praze 7.

Rovněž je zakázáno na hřbitovech, u zdravotnických zařízení, dětských hřišť, kostelů, škol v době výuky nebo na zastávkách MHD.

Lomecký by chtěl, aby radnice posuzovaly i úroveň vystoupení. Pokud by úředníci usoudili, že vystoupení nemá dostatečnou kulturní hodnotu, povolení by nevydaly.

Starosta, který proti uvolnění pravidel pro buskery protestuje od začátku, některá z vystoupení označil za "žebrání bez kulturní úrovně".

Kvůli vyhlášce se chce sejít s primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09). Očekává, že by u nového vedení, které je složené výhradně z členů TOP 09, mohl najít pochopení. Zdůraznil, že problém pouličního umění se týká z drtivé většiny centra metropole, tedy Prahy 1.

autor: ČTK | 14. 8. 2013 17:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama