Potvrzeno. Místo zahrady vyroste na Vinohradech hřiště. Potřeby žáků jsou klíčové, říká starostka

Barbora Němcová Barbora Němcová
16. 9. 2016 12:44
Místo komunitní zahrady vznikne na Vinohradech multifunkční hřiště pro děti z přilehlé základní školy Na Smetance. Nové sportoviště má vyrůst na rozhraní ulic Na Smetance a Italská během příštího roku. Škole, která patří mezi nejžádanější inkluzivní zařízení v Praze, chybějí prostory pro sport. Lidé za záchranu komunitní zahrady začali podepisovat petici. Podle Prahy 2 spolek od začátku věděl, že pronájem pozemku je dočasný a městská část s ním má jiné plány.
Zahrada Smetanka.
Zahrada Smetanka. | Foto: Facebook Zahrada Smetanka

Praha – Multifunkční hřiště vyroste během příštího roku na pozemku mezi ulicemi Na Smetance a Italská na pražských Vinohradech. Prostor nyní využívá spolek Zelená zahrada, který v něm provozuje komunitní zahradu. Za její záchranu nedávno spolek spustil i petici.

Praha 2 vyhověla žádosti ředitelky základní školy Na Smetance Haně Vítové a umožní výstavbu hřiště. Hlavním důvodem je to, že škola nemá dostatečné prostory pro sport a je jednou z nejžádanějších inkluzivních škol v Praze – počet integrovaných dětí se zde blíží pětině žactva. „Je samozřejmé, že potřeby žáků a škol jsou pro nás klíčové. Péče o tolik integrovaných dětí je složitá a vyžaduje nesmírné množství energie, práce a úsilí – a také prostoru," vysvětlila starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Aby bylo možno hřiště využívat celoročně, bude během zimních měsíců zakryto nafukovací halou. Provoz ročně vyjde na zhruba 300 tisíc korun. "Multifunkční sportovní areál bude využíván i ostatními základními a mateřskými školami Prahy 2, které nemají dostatečné vlastní sportovní zázemí," slibuje radnice.

Ředitelka školy Vítová slíbila provozovatelům zahrady, že budou moci využívat dětské hřiště, sociální zázemí, kuchyňky, skleníky i školní zahradu, kam budou moci přesunout truhlíky se zeleninou a bylinkami. "Domnívám se, že je to velice rozumný kompromis, jakým lze dětem ze základních a mateřských škol poskytnout dostatečný prostor na sport, ale přitom dále zachovat i komunitní zahradu," dodala starostka Prahy 2.

Předsedkyně spolku Zelená zahrada Pavlína Kalousová nabídku základní školy vítá, ale chce ji ještě zvážit. "Velice si nabídky vážíme, ale ještě to projednáme. Nám jde více než o truhlíky a záhonky o komunitu, která se v zahradě vytvořila," upřesnila. Podle ní je to jediný multigenerační projekt na Praze 2 a je důležité, aby zůstal zachován, případně se pro něj našly adekvátní prostory.

Podle Kalousové radnice spolku předem nesdělila, že má místo zahrady vyrůst hřiště: "Dozvěděli jsme se o tom až z médií, přitom jsme od radnice nedostali ani odpověď na žádost o prodloužení smlouvy z července."

Naopak podle Prahy 2 zástupci komunitní zahrady, na jejímž chodu se podílí přes tři stovky lidí a ročně se tam koná na pět desítek akcí, o záměru radnice od začátku věděli. Nejprve měli smlouvu na rok a ta jim následně byla prodloužena o dva roky s tím, že v dubnu 2017 končí. „A považujeme za nefér, že to nyní neoznamují ani svým členům, ani jiným tazatelům,“ uzavřela Černochová.

 

Právě se děje

Další zprávy