Pomsta za Kliniku: Anarchisté zapálili v Praze auto policie

ČTK ČTK
15. 12. 2014 11:33
K činu se přihlásila skupina nazývající se Anarchistická solidární akce.
Záběr ze sobotní demonstrace za Kliniku.
Záběr ze sobotní demonstrace za Kliniku. | Foto: ČTK

Praha - Policie od neděle vyšetřuje pokus o zapálení policejního auta v Praze, sdělila bez bližších informací mluvčí Jana Rösslerová. K činu se přihlásila skupina nazývající se Anarchistická solidární akce.

Skupina údajně reagovala mimo jiné na to, že policie v uplynulých dnech vykázala aktivisty z budovy bývalé polikliniky na Žižkově, kde chtějí mít komunitní centrum. Aktivisté z občanské iniciativy Klinika se od takového jednání distancovali.

"Ve večerních hodinách 14. prosince jsme v Praze zapálili policejní auto!" sdělila skupina. V této souvislosti poukázala na to, že se policie vložila do jednání mezi sociálním centrem Klinika a státem a následně jej ukončila, když prázdný dům vyklidila. "V sobotu proběhla solidární demonstrace a znovuobsazení domu, který stát nechal pět let chátrat. Policie ČR opět tvrdě zakročila, dům násilně vyklidila a zranila několik lidí," uvedli členové uskupení v prohlášení.

Od jednání Anarchistické solidární akce se Klinika distancuje. "Chceme pokračovat v jednáních a řešit věci smírnou cestou. Od takové brutality a násilí se v plném rozsahu distancujeme," řekla mluvčí iniciativy Anna Hausnerová.

V nepoužívaném objektu někdejší polikliniky donedávna nelegálně pobývali narkomani. Před několika dny ho uklidili dobrovolníci a začali ho bez povolení využívat.

Budovu ovšem spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dokončuje převod na Generální inspekci bezpečnostních sborů a který s působením aktivistů nesouhlasil. Aktivisty nakonec v úterý k odchodu z polikliniky přiměla policie.

Aktivisté se k objektu opět vydali o víkendu, po výzvě policie ho však opustili. Při sobotním zákroku policie podle mluvčího iniciativy Klinika Arnošta Nováka zranila tři lidi.

 

Právě se děje

Další zprávy