reklama
 
 

Gehl pomohl řadě metropolí, teď má zklidnit pražskou severojižní magistrálu. Bude to výzva, přiznává

18. 10. 2016 18:50
Dánský urbanista Jan Gehl je především odborníkem na veřejný prostor. Největším světovým metropolím radí, jak zpříjemnit městská prostranství. Teď bude pomáhat Praze, se kterou uzavře smlouvu o konzultaci, která mu přinese částku do dvou milionů korun. Hlavnímu městu by měl pomoci se zklidněním pražské severojižní magistrály. Vedení města věří, že právě díky Gehlovi konečně dojde ke změnám.

Praha - Zklidnění pražské severojižní magistrály bude pro dánského urbanistu Jana Gehla jeden z nejtěžších úkolů, jaký kdy řešil. Výzvy se ale nebojí, řekl na úterní tiskové konferenci ke své návštěvě hlavního města. Praha s Gehlem, jehož hlavním přístupem je navracení měst lidem, uzavře smlouvu o konzultaci, zaplatí mu do dvou milionů korun.

Gehl se proslavil především jako odborník na veřejný prostor. Metropolím po celém světě Gehl radí, jak vytvářet příjemná městská prostranství. Jeho služeb využil Londýn, Vídeň, Kodaň, Oslo, Moskva či New York. Praze by měl pomoci se zklidněním severojižní magistrály.

"Žádné řešení ještě nemám. Jsem jako domácí lékař, který se také přijde nejprve podívat, v jaké stavu pacient je a až potom navrhne léčbu," vysvětlil. Jeho tým se nejprve bude muset seznámit s podklady, příští rok si sami udělají další průzkum.

Gehl věří tomu, že jeho nápady se podaří uskutečnit i v Praze, tak jako ve více než 200 městech, kde za posledních 20 let působil. "Jsem optimista. Opravdu věřím, že každý chce mít lepší města. Vím, že vždy budou nějaké problémy, ale říkají mi 'dánský ledoborec'," řekl.

Podle primátorky Adriany Krnáčové(ANO) bylo už vypracováno několik studií, ale k navrženým úpravám se nikdy nepřistoupilo. Má to změnit právě Gehl. "Slibujeme si od něj schopnost myšlenky také převést do reality," řekla architektka Pavla Melková z pražského Institutu plánování a rozvoje.

V to doufá i primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). "Každé vedení magistrátu se problém magistrály pokoušelo vyřešit. Ale je třeba najít konsensus. Spolupráce s panem Gelhlem by k tomu mohla vést," uvedla Kolínská.

Jako mladý architekt se Gehl na počátku 60. let proslavil uzavřením kodaňské ulice Strøget pro automobily. Třída se tehdy se svým 1,1 kilometru stala nejdelší pěší zónou na světě.

Principy svého přístupu k utváření městských prostranství formuloval Gehl v různých publikacích, z nichž byly do češtiny přeloženy Život mezi budovami, Nové městské prostory a především Města pro lidi. Prahu navštívil už letos v březnu, kdy přednášel na mezinárodní konferenci Habitat.

autor: ČTK | 18. 10. 2016 18:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama