Policie se omluvila fotografovi za pouta i dlouhé zadržení

Radek Nohl Radek Nohl
18. 3. 2015 12:04
Fotografovi Aktuálně.cz Ludvíkovi Hradilkovi policisté bezdůvodně přes hodinu a půl nechali pouta na rukou. Reportér přesto má zaplatit tisícikorunovou pokutu za to, že nepředložil občanský průkaz.
Ludvík Hradilek před zadržením policií na akci proti Putinovi. | Video: Eliška Bártová

Praha - Policisté, kteří během lednového happeningu proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi zadrželi fotoreportéra Aktuálně.cz Ludvíka Hradilka, porušili zákon.

Hradilkovi bezdůvodně přes hodinu a půl nechali pouta na rukou, v rozporu se zákonem si ho fotografovali a nepřiměřeně dlouho ho drželi na pražské služebně v Bartolomějské ulici.

V dopise to konstatuje ředitel Obvodního policejního ředitelství pro Prahu 1 Karel Prommer, který písemně odpověděl na Hradilkovu stížnost.

Policejní mluvčí Andrea Zoulová pro Aktuálně.cz dodala, že porušením zákona policistů se nyní zabývají pracovníci vnitřní kontroly a rozhodnou o případném trestu.

Porušili jsme zákon, přiznal ředitel

Hradilek byl na akci na Staroměstském náměstí pracovně, redakce jej tam vyslala na fotoreportáž. Policisté, kteří na průběh happeningu dohlíželi, fotografa vyzvali k předložení dokladů poté, co je Hradilek upozornil na narušitele ohlášené demonstrace.

Hradilek se však odmítl legitimovat, protože mu k tomu podle něj policisté nesdělili konkrétní důvod. Novináře proto zadrželi a odvezli na služebnu do Bartolomějské ulice, kde strávil téměř dvě a půl hodiny.

Přečtěte si celý dopis.
Přečtěte si celý dopis. | Foto: Aktuálně.cz

"Šetřením bylo prokázáno, že doba, pro kterou jste byl v zajištění na místním oddělení Bartolomějská zadržován, byla v souvislosti s prováděnými úkony ze strany policistů ve smyslu zákona o Policii ČR nepřiměřená," vzkázal Hradilkovi ředitel policistů z Prahy 1 Karel Prommer.

Policejní ředitel dále uvádí, že policisté Hradilkovi bez zákonného opodstatnění ponechávali na rukou i pouta. "Dále bylo zjištěno, že policisté postupovali v rozporu se zákonem i případě, kdy provedli fotografování vaší osoby," podotkl Prommer v dopise. Podotkl také, že fotografie byly zničeny a ředitel se za jejich pořízení omlouvá.

Policisté fotografa neponižovali

Prommer naopak odmítl, že by byl novinář ze strany policistů ponižován či že by se k němu chovali nevhodně. Zároveň potvrdil, že Hradilek má uhradit tisícikorunovou pokutu za to, že policistům odmítl předložit ke kontrole občanský průkaz.

"S pokutou nesouhlasím. Trvám na tom, že nebyl důvod, aby mě policisté legitimovali. Přesto ji zaplatím, protože jinou možností by bylo soudní martyrium, na které nemám čas, ani energii," řekl k tomu fotoreportér Ludvík Hradilek.

V lednu po zatčení Hradilka policejní mluvčí Andrea Zoulová uvedla, že hlídka odvezla novináře na služebnu pro podezření z přestupkového jednání. Po ověření informací a totožnosti se však podezření nepotvrdilo.

Akce, při níž byl novinář zadržen, se zúčastnilo několik desítek lidí. Ti si rozdělili žluté a modré karty v barvách ukrajinské vlajky a vytvořili písmena "NO", tedy anglicky "NE".

Rozbalili mimo jiné dvanáctimetrový obraz sochy ruského prezidenta Vladimira Putina, který měl přimalovaný podobný knírek, jaký nosil Adolf Hitler. A na prsou měl tři medaile s pěticípou hvězdou, hákovým křížem a srpem s kladivem.

Organizátoři chtěli akcí upozornit na zločiny, které údajně Putin páchá se svými vojáky na východě Ukrajiny. Akce byla řádně ohlášena a schválena.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy