Policie zatkla a obvinila 9 dealerů nebezpečné extáze

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
3. 4. 2013 11:07
Dívka, která po požití drogy zemřela, byla zdravá. Čeká se na výsledky testů

Praha - Detektivové již v souvislosti s distribucí nezvykle silné extáze zadrželi celkem devět mužů, kteří byli následně obviněni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Obvodní soud pro Prahu 2 je poslal do vazby.

Novinářům to ve středu řekl pražský kriminalista Jaromír Badin.

"Prvních osm osob, které jsou ve vazbě, jsou ročníky 1990 až 1993. Poslední osoba, kde návrh podávalo městské státní zastupitelství, je muž ročník 1962," uvedla za Obvodní soud pro Prahu 2 Monika Křikavová.

Vyšetřovatelé zatím nevědí, zda dívka na plese minulý čtvrtek zemřela na předávkování extází, čeká se na výsledky toxikologického rozboru. Pitva ale prokázala, že zesnulá dívka neměla žádné zdravotní potíže, které by mohly úmrtí způsobit.  Podle výsledků pitvy zemřela na otok mozku.

Podle Badina vyšetřovatelů dívka již dříve s extází experimentovala. Nezvykle silnou extázi měla požít na čtvrtečním plese, kde drogu distribuovala čtveřice mužů ve věku 19 až 22 let. Policie potvrdila, že nikdo z mladíků nebyl studentem školy, na jejímž plese extázi prodávali.

Na maturitním plese si prý drogu vzaly desítky lidí.

Nejpřísnější trest hrozí nejstaršímu muži - od osmi do 12 let vězení -, zbylým až deset let za mřížemi. Podle policie se jedná o "velkodistributora" extáze v Praze, který během jednoho roku prodal až 10 tisíc tablet této drogy z Nizozemí a Belgie.  

Kriminalisté zároveň varují potenciální zákazníky před modrou tabletou extáze s vyobrazením delfína.

"Koncentrace účinné látky v modrých tabletách s vyobrazením delfína překračuje obvyklou hodnotu, která by pak mohla po požití ohrozit uživatele na životě," uvedla policejní mluvčí Jana Rösslerová.

Dívka zemřela minulý čtvrtek, zřejmě na předávkování extází. Policie to zatím potvrzené nemá, zjistila ale, že v okolí dívky se tato nezvykle silná droga distribuovala.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy