Policie zatkla a obvinila 9 dealerů nebezpečné extáze

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
3. 4. 2013 11:07
Dívka, která po požití drogy zemřela, byla zdravá. Čeká se na výsledky testů

Praha - Detektivové již v souvislosti s distribucí nezvykle silné extáze zadrželi celkem devět mužů, kteří byli následně obviněni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Obvodní soud pro Prahu 2 je poslal do vazby.

Novinářům to ve středu řekl pražský kriminalista Jaromír Badin.

"Prvních osm osob, které jsou ve vazbě, jsou ročníky 1990 až 1993. Poslední osoba, kde návrh podávalo městské státní zastupitelství, je muž ročník 1962," uvedla za Obvodní soud pro Prahu 2 Monika Křikavová.

Vyšetřovatelé zatím nevědí, zda dívka na plese minulý čtvrtek zemřela na předávkování extází, čeká se na výsledky toxikologického rozboru. Pitva ale prokázala, že zesnulá dívka neměla žádné zdravotní potíže, které by mohly úmrtí způsobit.  Podle výsledků pitvy zemřela na otok mozku.

Podle Badina vyšetřovatelů dívka již dříve s extází experimentovala. Nezvykle silnou extázi měla požít na čtvrtečním plese, kde drogu distribuovala čtveřice mužů ve věku 19 až 22 let. Policie potvrdila, že nikdo z mladíků nebyl studentem školy, na jejímž plese extázi prodávali.

Na maturitním plese si prý drogu vzaly desítky lidí.

Nejpřísnější trest hrozí nejstaršímu muži - od osmi do 12 let vězení -, zbylým až deset let za mřížemi. Podle policie se jedná o "velkodistributora" extáze v Praze, který během jednoho roku prodal až 10 tisíc tablet této drogy z Nizozemí a Belgie.  

Kriminalisté zároveň varují potenciální zákazníky před modrou tabletou extáze s vyobrazením delfína.

"Koncentrace účinné látky v modrých tabletách s vyobrazením delfína překračuje obvyklou hodnotu, která by pak mohla po požití ohrozit uživatele na životě," uvedla policejní mluvčí Jana Rösslerová.

Dívka zemřela minulý čtvrtek, zřejmě na předávkování extází. Policie to zatím potvrzené nemá, zjistila ale, že v okolí dívky se tato nezvykle silná droga distribuovala.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy