Policie skoro po roce vrátila Stropnickému zabavený počítač, případ dál prověřuje

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
6. 10. 2015 10:17
Policie vrátila Matěji Stropnickému počítač, který mu zabavila téměř před rokem, když ještě působil jako místostarosta na žižkovské radnici. Stropnický nadále tvrdí, že neví, proč mu byl počítač zabaven, v médiích se ale později objevila informace, že zásah, kterého se účastnila i televize, souvisel s privatizací obecního bytu na Žižkově poblíž hotelu Olšanka.
Matěj Stropnický
Matěj Stropnický | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policie v pondělí vrátila náměstkovi primátorky Matěji Stropnickému po 342 dnech zabavený služební počítač ze žižkovské radnice, kde před rokem působil jako místostarosta. Spekulovalo se tehdy, že zásah souvisí s bytovou politikou, kterou měl v městské části Stropnický na starosti. Policie ale dodnes důvod neuvedla.

"Počet předvolání nula, zjištění nula, ostuda značná, omluva žádná. Aspoň bonboniéru by mi mohli poslat, mám rád nugát třeba. A pak také: pozvou na tu předávku televizi jako vloni?" píše s nadsázkou na sociální síti Stropnický.

"Jednotlivé kroky standardně nekomentujeme, ale mohu vám sdělit, že ve věci dál probíhá prověřování a kriminalisté stále provádí v souvislosti s tímto případem úkony trestního řízení," řekl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí policie Jan Daněk.

Zásah za přítomnosti televize

Kriminální policie zabavila na konci října minulého roku za přítomnosti štábu televize Prima v kanceláři místostarosty Prahy 3 Stropnického služební počítač. Prima uvedla, že vyšetřování zřejmě souvisí s bytovou politikou, kterou má Stropnický na starosti.

Sám Stropnický už tehdy prohlásil, že důvod vyšetřování nezná, s tím, že mu jej policie nesdělila. Důvod vyšetřování však nezná ani dnes, kdy je šetření u konce. "Je to skryto zpracovatelem. Takže vlastně nevím, kvůli čemu celé tohle bylo," říká Stropnický pro Aktuálně.cz a dodává, že v usnesení, které obdržel, se píše už jen to, že věc již není důležitá pro trestní řízení.

Advokátka Hana Marvanová, která Stropnického zastupovala, tenkrát uvedla, že případ se Stropnickým není spojený. Prý jde o záležitosti z minulosti.

"Pan Stropnický nebyl nikdy předvolán. Policie ani nesdělila, že by nějaké šetření proti panu Stropnickému vedla. Ve chvíli, kdy je ten počítač vrácen, je hodnocení po právní stránce jednoznačné – není žádné trestní řízení, pro které by byl ten počítač důležitý jako důkaz proti nějaké osobě ani pro žádné trestní řízení, proto byl vydán," říká Hana Marvanová.

Souvislost s privatizací bytu?

Lidové noviny později napsaly, že zásah souvisel s privatizací obecního bytu na Žižkově poblíž hotelu Olšanka. Třetí městská část podle deníku prodala v roce 2013 byt za zhruba dva miliony korun a policie prověřovala, zda neměla být cena vyšší.

Marvanová však nadále tvrdí, že o tom nemá informace. "Zabavení počítače na radnici asistovala média, což bylo značně nestandardní. Tím se v médiích objevily i tyto informace, kdo je poskytoval, to my nevíme. Ale policie ani mně jako státní zástupkyni pana Stropnického nic takového neposkytla. Takže už tehdy jsem to vnímala jako součást nějakého nátlaku na pana Stropnického," říká Marvanová.

Na otázku, zda se Stropnický hodlá nějak bránit, odpovídá stroze. "Budu dělat, jako by se nic nestalo," uzavírá Stropnický.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy