Policie skoro po roce vrátila Stropnickému zabavený počítač, případ dál prověřuje

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
6. 10. 2015 10:17
Policie vrátila Matěji Stropnickému počítač, který mu zabavila téměř před rokem, když ještě působil jako místostarosta na žižkovské radnici. Stropnický nadále tvrdí, že neví, proč mu byl počítač zabaven, v médiích se ale později objevila informace, že zásah, kterého se účastnila i televize, souvisel s privatizací obecního bytu na Žižkově poblíž hotelu Olšanka.
Matěj Stropnický
Matěj Stropnický | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policie v pondělí vrátila náměstkovi primátorky Matěji Stropnickému po 342 dnech zabavený služební počítač ze žižkovské radnice, kde před rokem působil jako místostarosta. Spekulovalo se tehdy, že zásah souvisí s bytovou politikou, kterou měl v městské části Stropnický na starosti. Policie ale dodnes důvod neuvedla.

"Počet předvolání nula, zjištění nula, ostuda značná, omluva žádná. Aspoň bonboniéru by mi mohli poslat, mám rád nugát třeba. A pak také: pozvou na tu předávku televizi jako vloni?" píše s nadsázkou na sociální síti Stropnický.

"Jednotlivé kroky standardně nekomentujeme, ale mohu vám sdělit, že ve věci dál probíhá prověřování a kriminalisté stále provádí v souvislosti s tímto případem úkony trestního řízení," řekl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí policie Jan Daněk.

Zásah za přítomnosti televize

Kriminální policie zabavila na konci října minulého roku za přítomnosti štábu televize Prima v kanceláři místostarosty Prahy 3 Stropnického služební počítač. Prima uvedla, že vyšetřování zřejmě souvisí s bytovou politikou, kterou má Stropnický na starosti.

Sám Stropnický už tehdy prohlásil, že důvod vyšetřování nezná, s tím, že mu jej policie nesdělila. Důvod vyšetřování však nezná ani dnes, kdy je šetření u konce. "Je to skryto zpracovatelem. Takže vlastně nevím, kvůli čemu celé tohle bylo," říká Stropnický pro Aktuálně.cz a dodává, že v usnesení, které obdržel, se píše už jen to, že věc již není důležitá pro trestní řízení.

Advokátka Hana Marvanová, která Stropnického zastupovala, tenkrát uvedla, že případ se Stropnickým není spojený. Prý jde o záležitosti z minulosti.

"Pan Stropnický nebyl nikdy předvolán. Policie ani nesdělila, že by nějaké šetření proti panu Stropnickému vedla. Ve chvíli, kdy je ten počítač vrácen, je hodnocení po právní stránce jednoznačné – není žádné trestní řízení, pro které by byl ten počítač důležitý jako důkaz proti nějaké osobě ani pro žádné trestní řízení, proto byl vydán," říká Hana Marvanová.

Souvislost s privatizací bytu?

Lidové noviny později napsaly, že zásah souvisel s privatizací obecního bytu na Žižkově poblíž hotelu Olšanka. Třetí městská část podle deníku prodala v roce 2013 byt za zhruba dva miliony korun a policie prověřovala, zda neměla být cena vyšší.

Marvanová však nadále tvrdí, že o tom nemá informace. "Zabavení počítače na radnici asistovala média, což bylo značně nestandardní. Tím se v médiích objevily i tyto informace, kdo je poskytoval, to my nevíme. Ale policie ani mně jako státní zástupkyni pana Stropnického nic takového neposkytla. Takže už tehdy jsem to vnímala jako součást nějakého nátlaku na pana Stropnického," říká Marvanová.

Na otázku, zda se Stropnický hodlá nějak bránit, odpovídá stroze. "Budu dělat, jako by se nic nestalo," uzavírá Stropnický.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy