Policie v Praze střílela po ujíždějícím autě, řidič zastavil

ČTK ČTK
18. 2. 2015 18:45
Řidič ukradeného vozu několikrát projel křižovatku na červenou, jezdil v protisměru, po chodníku a také narazil do policejního vozu ve snaze vytlačit ho ze silnice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík\Economia

Praha - Policisté ve středu dopoledne v pražských Ďáblicích stříleli po ujíždějícím kradeném osobním autě. Jeho řidič pak zastavil a vzdal se jim. Nyní policie vyšetřuje, zda zadržený sedmatřicetiletý muž je tím, kdo vůz v úterý ve Středočeském kraji odcizil. ČTK to sdělil pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

Policisté podle mluvčího po autě stříleli, protože jeho řidič ujížděl velmi agresivně. "V Ďáblické ulici, kde nebyly žádné nezúčastněné osoby, provoz ani obytné domy, po vozidle několikrát vystřelili ve snaze zasáhnout pneumatiky. Po těchto výstřelech řidič kradeného vozidla vyhodnotil, že zřejmě nemá šanci ujet, sám zastavil a vzdal se," popsal Daněk.

Řidič Škody Octavia, která v policejních evidencích figurovala jako ukradená, podle mluvčího několikrát projel křižovatku na červenou, jezdil v protisměru, po chodníku a narazil do služebního vozidla ve snaze vytlačit ho ze silnice. Podle zveřejněného policejního videa jel v obci rychlostí i víc než 140 kilometrů v hodině.

Ujíždět začal muž poté, co se ho policisté pokusili zastavit. Do Ďáblic ho pronásledovali z Hloubětína přes Kbely, Satalice a Prosek. Podle Daňka byly testy na alkohol v dechu a drogy u zadrženého negativní. Musel být ošetřen v nemocnici s oděrkami v obličeji, které mu vznikly při zadržení.

V poslední době se objevily i další případy ujíždění řidičů buď v kradených autech, nebo pod vlivem alkoholu či drog. Ke střelbě v těchto případech přistupují policisté spíš výjimečně. Loni v březnu takto zadrželi dva lidi z kradeného auta na Mladoboleslavsku, nikoho při tom nezranili. V lednu 2014 v Novém Vestci v okrese Praha-východ postřelili do nohy muže, který ujížděl poté, co nezastavil při silniční kontrole.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy