Policie prověřuje magistrátní firmu kvůli tendrům za miliony

Domácí Domácí
23. 4. 2014 0:12
Úklidové práce za 28 milionů, odtah za 162 milionů, vše bez výběrového řízení. Výsledky kontroly ve Správě služby hl. m. Prahy si už vyžádala policie.
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Policie dostala od Prahy další informace o hospodaření organizace Správa služeb hl. m. Prahy. Do složky případu, kterým se zabývá přinejmenším od prosince loňského roku, získala výsledky mimořádné kontroly, podle kterých Správa služeb proplácela stovky milionů korun bez výběrového řízení.

Vyplývá to ze stanoviska pražského magistrátu. Městská rada v něm uvádí, že vzala na vědomí zprávu o mimořádné kontrole v organizaci Správa služeb hl. m. Prahy. Personální ani organizační změny v souvislosti se zjištěnými chybami ale město ve společnosti zatím neplánuje.

"Rada dále uložila řediteli Magistrátu hlavního města Prahy, aby v kontrole pokračoval a zároveň zjednal nápravu. Potřebné kroky, které podobným pochybením v budoucnu zamezí, přijalo také nové vedení Správy služeb," řekl primátor Tomáš Hudeček.

Pochybení a porušení zákona o veřejných zakázkách pocházejících z let 2008–2012 nalezla v magistrátní firmě Kontrola Odboru kontrolních činností (OKC) Magistrátu hl. m. Prahy. O případu podrobně informovalo Aktuálně.cz v polovině dubna.

Jako nehospodárné a neefektivní nakládání s veřejnými prostředky označili kontroloři například vyplacení finančních prostředků za úklidové práce, stavební práce, za opravy a údržbu vozového parku, kdy platby byly v mnoha případech prováděny pouze na základě objednávek, bez výběrových řízení.

Kontrola přišla po zásahu policie

Kontrolory Praha zalarmovala po loňském zásahu detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Policisté v případu zatím nikoho neobvinili, podle nového šéfa Správy služeb Bohdana Frajta, který do firmy nastoupil v prosinci loňského roku právě z magistrátního odboru kontroly, si ještě na přelomu ledna a února vyžádali další dokumenty. Detektivové se zajímají například o zakázku na účetní software či odtah vozidel a další.

"Poskytli jsme jim maximální možnou součinnost. Už to nějakou dobu trvá, takže předpokládám, že budou brzy výsledky, abychom na to mohli reagovat. Je tady samozřejmě otázka uplatnění nároku případně vzniklé škody,“ uvedl Frajt.

 

Právě se děje

Další zprávy