Policie podpořila zákaz hazardu, Praha 7 neustoupí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 8. 2013 7:00
Starosta argumentoval zvýšenou kriminalitou, podle policie je to naopak
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policisté podpořili odpůrce hazardu v Praze 7. Stejně jako oni se přimlouvají za takzvanou nulovou toleranci. Herny jsou podle policie bezpečnostním rizikem a zvyšují v městské části kriminalitu.

Představitelé radnice přitom v minulosti argumentovali tím, že plošný zákaz heren by bezpečnostní situaci naopak zhoršil.

"Plošné zrušení hazardu by velmi pravděpodobně mělo za důsledek vznik černých heren, o kterých by nikdo neměl přehled a nad kterými by nebyla žádná kontrola. Takový krok by mohl vést k eskalaci negativních jevů a zhoršení bezpečnostní situace na našem území," říká například starosta Prahy 7 Marek Ječmének (ODS).

Strach z černých heren ale podle policistů není namístě. "Policie ČR nemá vážnou obavu ze vzniku černých heren, jelikož je v jejích zákonných možnostech na tyto případně vzniklé herny reagovat trestněprávními prostředky," uvedla mluvčí Andrea Zoulová.

Mluvčí zároveň uvedla, že její stanovisko mělo vedení městské části k dispozici. "Vedení radnice vyjádření policie mělo. Ukazuje se, že zastupitelům byly ze strany vedení zřejmě záměrně podány nepravdivé informace," shrnul situaci Ondřej Mirovský, zastupitel za Stranu zelených.

Podle policistů herny v Praze 7 nejsou vhodné ani z toho důvodu, že se na území nachází řada sociálně slabých. "Nachází se zde objekt Armády spásy, kde se zdržuje značné množství osob se sklonem k hazardu, a dále je zde vysoká koncentrace ubytoven pro sociálně slabé a narkomany, kteří rovněž dané herny často využívají," popsala Zoulová.

Policisté se potýkali s problémy například u heren na Ortenově náměstí a okolí. Tam se kromě narkomanů zdržují i zločinci.

"Zásahy Policie ČR v těchto konkrétních hernách jsou velmi časté, kdy přímo v těchto hernách dochází k protiprávním činnostem a v okolí těchto heren k narušování veřejného pořádku," dodala Zoulová. Na hernu v blízké Plynární ulici si dokonce stěžovali občané v petici.

"Je ostudou zastupitelů Prahy 7, že ponechávají v provozu zařízení v ulici Plynární, kde během několika týdnů došlo ke dvěma násilným ozbrojeným útokům s vážnými následky. Je nemyslitelné, aby naše děti chodily kolem heren, kde nerušeně vegetují kriminálníci s dealery drog a narkomany, kteří zde nabízejí drogy jako v supermarketu," píší občané v petici.

Vedení městské části hernu nejdříve vyškrtlo z připraveného seznamu povolených heren, poté ji ovšem na seznam opět zařadilo.

Podobně jako Praha 7 argumentuje i řada dalších městských částí, které odmítly zakázat všechny herny. Ani jim ale policie nedala za pravdu.

"V místech, kde se zruší herny, klesá trestná činnost a ohlasy máme pozitivní. Černé herny se objevují minimálně," uvedla za pražskou policii mluvčí Eva Kropáčová.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy