Policie obvinila obchodního exředitele Pražských služeb

ČTK ČTK
31. 7. 2014 12:25
S informací o obvinění přišla Česká televize. Policie si při středečním zásahu v Pražských službách odnesla některé dokumenty související s tendrem na svoz odpadu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policie po zásahu v Pražských službách obvinila někdejšího obchodního ředitele firmy Tomáše Kolingera, který je nyní vyslýchán. Uvedla to Česká televize.

Policisté si ve středu při zásahu z firmy odnesli některé dokumenty. Policie se už dřív o společnost zajímala kvůli miliardovým tendrům na svoz odpadu a kvůli snaze Prahy o její akvizici.

ČT s odkazem na advokáta Eduarda Brunu uvedla, že by výslech Kolingera mohl trvat i několik hodin. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová a protikorupční policie Jaroslav Ibehej uvedli, že zatím k případu nemohou poskytnout bližší informace.

Už na začátku roku si detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) vyžádali materiály týkající se dřívějších rozhodnutí rady spojených s Pražskými službami, které město většinově vlastní.

Sporná akvizice

Praha prostřednictvím Pražských služeb dokončuje roky připravovaný obchod za zhruba miliardu korun, v rámci kterého firmu zcela ovládne. Náměstek primátora Jiří Vávra ve středu řekl, že zásah nemá nic společného s akvizicí, která v těchto týdnech vrcholí.

Zhruba osm set milionů korun by měla za svůj podíl získat společnost Northward Holding Limited, která pětinu akcií Pražských služeb před časem koupila od skupiny Natland. O hodnotě tohoto podílu se vedly nejbouřlivější debaty. Posudky se totiž výrazně lišily.

Diskutovalo se také o tom, z čeho firma, která za dobu své existence vydělala sedm set milionů korun, akcie zaplatí. Akvizici ale nakonec posvětilo zastupitelstvo i orgány firmy.

Jeden z menšinových akcionářů proti rozhodnutí podal žaloby. Na soud se údajně obrátili i ostatní malí akcionáři, podle kterých akvizice znehodnotí jejich akcie.

Pražské služby pro město zajišťují problematické svozy odpadu za miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy