Policie obvinila čtyři lidi ze ztráty exponátů o Monroe

ČTK ČTK
26. 2. 2014 14:46
Výstava o americké zpěvačce Marylin Monroe se konala vloni na Pražském hradě
Výstava Marylin Monroe byla v Jízdárně Pražského hradu od května do října loňského roku.
Výstava Marylin Monroe byla v Jízdárně Pražského hradu od května do října loňského roku. | Foto: Reuters

Praha - Za ztrátu mobiliáře odcizeného před loňskou výstavou o Marilyn Monroe na Pražském hradě policie obvinila čtyři osoby. Jde o tři Čechy a jednoho Slováka ve věku od 35 do 53 let.

Tři z nich jsou obviněni z podvodu v organizované skupině, čtvrtý z podílnictví. Hrozí jim až desetileté vězení, na tři obviněné soud uvalil vazbu. Vyplývá to z informací pražské policie.

Celkem byly v květnu odcizeny věci ze sedmi kamionů různých tuzemských obchodníků. Policie pak v listopadu zajistila při prohlídce skladu na Berounsku věci v množství téměř čtyř plných kamionů. Mezi nimi bylo i technické vybavení a některé exponáty určené pro výstavu.

Ztracené fotografie a další exponáty se ale podle tehdejšího vyjádření galeristy Jana Třeštíka, který byl jedním z organizátorů výstavy, nenašly.

Podle policie si obvinění vytipovali portál nabízející zakázky pro nákladní automobilovou dopravu. Zde si vybrali konkrétní objednávku, o kterou následně přes různé prostředníky projevili zájem. Tu však poté převezli na jiné místo.

"Paradoxem na celém tomto případu je, že obvinění s největší pravděpodobností vlastně ani nevěděli, že z přístaviště odváží, krom jiného, i část exponátů a technického zázemí pro zmiňovanou výstavu Marilyn Monroe," uvádí policie.

Kriminalisté nadále zjišťují, kolika dalších obdobných podvodů se mohli obvinění dopustit a v jakém rozsahu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy