Policie dál zasahuje v growshopech, tentokrát v Praze

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 11. 2013 18:15
Razie probíhá na několika pražských místech, policie už obvinila po celé ČR 45 lidí.
Foto: Policie ČR

Praha - Policie opět zasahuje v growshopech, obchodech s potřebami pro pěstování konopí na výrobu marihuany. Razii provádí na několika místech v Praze, potvrdila mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. Další informace poskytne až po skončení akce.

Kriminalisté v úterý začali zabavovat zboží z největšího českého velkoobchodu, který sídlí v pražském Žižkově. ČTK to řekl jeho majitel Michal Otipka.

Otipka uvedl, že je zásahem znechucený, protože splnil všechny podmínky, které mu policie dříve zadala. V jeho skladu přitom prý dnes zasahovali mimo jiné stejní policisté, s nimiž dříve komunikoval. "Sami se omlouvali a říkali, že s tím nesouhlasí, ale je to nařízení shora. Byli si vědomi toho, že je jich zapotřebí jinde," dodal Otipka. Policisté mu veškeré zásoby ještě neodvezli, protože na to prý nebyli připravení. Bude to údajně trvat zhruba dva týdny. "Zatím vzali například tři tisíce květináčů a 1500 pytlů s hlínou," sdělil majitel.

Policisté podle něj v obchodě nenašli žádné drogy. "Původně mě chtěli zadržet, ale pak se to vysvětlilo. Někdy v příštích dnech se mám dostavit k podání vysvětlení a slíbil jsem, že budu k dispozici na telefonu," uvedl Otipka. Zboží, které se mu policie chystá zabavit, má podle něj hodnotu v desítkách milionů korun. "Zničili mi živnost, kterou jsem budoval  patnáct let, budu žádat náhradu škody," dodal.

Zátah na prodejny s potřebami pro pěstování konopí zahájila policie zhruba před dvěma týdny. Zkontrolovala přibližně stovku objektů, v nichž zajistili nejen zboží, ale i 16 pěstíren konopí.

Přes čtyři desítky lidí pak obvinila ze šíření toxikomanie a dalších 32 z tohoto trestného činu podezírá. Prodejci i majitelé obchodů se podle policejního prezidia dopustili šíření toxikomanie tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály propagující pěstování a užívání marihuany.

Policie začala zasahovat proti growshopům na základě paragrafu o šíření toxikomanie a loňského výroku Nejvyššího soudu, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikomanie odsouzeni majitelé jednoho květinářství.

Zásah zdůvodnila i tím, že v Česku od roku 2007 přibývá tzv. vnitřních pěstíren konopí a spolu s tím i kamenných a internetových obchodů, které nabízejí potřebné technologie.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy