Policie dál zasahuje v growshopech, tentokrát v Praze

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 11. 2013 18:15
Razie probíhá na několika pražských místech, policie už obvinila po celé ČR 45 lidí.
Foto: Policie ČR

Praha - Policie opět zasahuje v growshopech, obchodech s potřebami pro pěstování konopí na výrobu marihuany. Razii provádí na několika místech v Praze, potvrdila mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. Další informace poskytne až po skončení akce.

Kriminalisté v úterý začali zabavovat zboží z největšího českého velkoobchodu, který sídlí v pražském Žižkově. ČTK to řekl jeho majitel Michal Otipka.

Otipka uvedl, že je zásahem znechucený, protože splnil všechny podmínky, které mu policie dříve zadala. V jeho skladu přitom prý dnes zasahovali mimo jiné stejní policisté, s nimiž dříve komunikoval. "Sami se omlouvali a říkali, že s tím nesouhlasí, ale je to nařízení shora. Byli si vědomi toho, že je jich zapotřebí jinde," dodal Otipka. Policisté mu veškeré zásoby ještě neodvezli, protože na to prý nebyli připravení. Bude to údajně trvat zhruba dva týdny. "Zatím vzali například tři tisíce květináčů a 1500 pytlů s hlínou," sdělil majitel.

Policisté podle něj v obchodě nenašli žádné drogy. "Původně mě chtěli zadržet, ale pak se to vysvětlilo. Někdy v příštích dnech se mám dostavit k podání vysvětlení a slíbil jsem, že budu k dispozici na telefonu," uvedl Otipka. Zboží, které se mu policie chystá zabavit, má podle něj hodnotu v desítkách milionů korun. "Zničili mi živnost, kterou jsem budoval  patnáct let, budu žádat náhradu škody," dodal.

Zátah na prodejny s potřebami pro pěstování konopí zahájila policie zhruba před dvěma týdny. Zkontrolovala přibližně stovku objektů, v nichž zajistili nejen zboží, ale i 16 pěstíren konopí.

Přes čtyři desítky lidí pak obvinila ze šíření toxikomanie a dalších 32 z tohoto trestného činu podezírá. Prodejci i majitelé obchodů se podle policejního prezidia dopustili šíření toxikomanie tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály propagující pěstování a užívání marihuany.

Policie začala zasahovat proti growshopům na základě paragrafu o šíření toxikomanie a loňského výroku Nejvyššího soudu, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikomanie odsouzeni majitelé jednoho květinářství.

Zásah zdůvodnila i tím, že v Česku od roku 2007 přibývá tzv. vnitřních pěstíren konopí a spolu s tím i kamenných a internetových obchodů, které nabízejí potřebné technologie.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy