Pokus o vraždy bezdomovců přezkoumá Nejvyšší soud, mladík podal dovolání

ČTK ČTK
6. 10. 2015 11:08
Případ vysokoškolského studenta fyziky, který si má odsedět 17,5 roku za dva pokusy o vraždu bezdomovců, nekončí. Jan Mokrý podal odvolání, vše přezkoumá Nejvyšší soud. Mladík se ke všemu přiznal a nelituje toho, oba muže chtěl mučit. Obdivuje Adolfa Hitlera a vyznává extremistickou ideologii.
Jan Mokrý u soudu.
Jan Mokrý u soudu. | Foto: ČTK

Brno - Případ Jana Mokrého, jenž si má odpykat 17,5 roku ve vězení za dva pokusy o vraždu bezdomovců v Praze, přezkoumá Nejvyšší soud (NS).

Mokrý podal dovolání. Vysokoškolský student fyziky se k činům přiznal a nelituje jich, muže bez domova chtěl mučit.

Dovolání v září obdržel Městský soud v Praze, který kauzu řešil v první instanci. Mluvčí soudu Markéta Puci potvrdila, že mimořádný opravný prostředek podal odsouzený, a nikoliv žalobci.

Muž křičel o pomoc

Úkolem soudu prvního stupně je nyní zkompletovat spis a předat jej NS k přezkoumání.

Celý proces včetně rozhodování NS obvykle trvá několik měsíců. Většinu podnětů v trestních kauzách NS odmítá.

První útok se stal loni v dubnu v Libni, další o dva měsíce později u hlavního nádraží.

Vytipovanou obětí byl pokaždé spící bezdomovec. Jednoho Mokrý nakonec nezranil, druhému přeťal tepnu na předloktí.

Pořezaný muž podle obžaloby nezemřel jen díky tomu, že jeho křik zaslechl svědek, který mu přispěchal na pomoc. Útočníka pak o několik ulic dál zadrželi strážníci.

Mladík obdivuje Hitlera

Při procesu vyšlo najevo, že mladík obdivuje Adolfa Hitlera a vyznává extremistickou ideologii.

Letos na jaře před pražským městským soudem prohlásil, že až se dostane z vězení, bude v zabíjení lidí bez domova pokračovat. Je si prý vědom toho, že je zlý.

Vedle bezdomovců mu vadí "cikáni, Židi a konfidenti". Napadnout chtěl i spolužačky, které s ním bydlely na koleji. Plánoval prý, že je rozřeže a hodí do Vltavy.

Znalci označili možnost opětovného začlenění Mokrého do společnosti za takřka vyloučenou, je prý prodchnut nenávistnou ideologií a navíc trpí sociální a finanční frustrací.

Nemá přátele a zadlužil se, když si kupoval přízeň svých známých. Žádnou duševní chorobou však netrpí a za své skutky je plně odpovědný.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy