Podvodník nabízel za úplatek pronájem prostor Prahy 1, policie ho zadržela

ČTK ČTK
4. 11. 2019 13:17
Policie zadržela člověka, který podnikateli nabízel za úplatek 100 000 korun zprostředkování pronájmu nebytových prostor patřících městské části Praha 1. Podnikatel se obrátil na radního Davida Bodečka (piráti), který kontaktoval policii. Člověk, který požadoval úplatek, byl podle radnice dopaden při přebírání peněz a u sebe měl falešné listiny s razítky města.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Cushman & Wakefield

V případu podle mluvčí městské části Kateřiny Písačkové figurovaly zfalšované dokumenty s razítky městské části a pražského magistrátu, které se týkaly mimo jiné povolení umístit bankomat firmy Euronet do provozovny.

"Případ je pro mě alarmující. Ochota podnikatelů platit prostředníkům je známkou přinejmenším netransparentního prostředí, které jsme po předchozí radnici s ODS a TOP 09 zdědili," uvedl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 sobě).

Policisté již v případu zahájili trestní řízení pro podezření z několika činů, řekla mluvčí policie Eva Kropáčová. Bližší informace nechtěla s ohledem na vyšetřování uvést. Není to první případ, kdy policie řešila pronájmy prostor v majetku Prahy 1.

Za prodej bytů čelí obvinění přes 30 lidí včetně exstarosty Lomeckého 

Podobný případ se v Praze 1 objevil i za minulého vedení radnice, kdy v kauze figuroval tehdejší zastupitel Martin Skála (dříve ODS). Toho začala v roce 2017 vyšetřovat policie kvůli tomu, že údajně za úplatky nabízel zprostředkování pronájmů prostor městské části k podnikatelským účelům. Skála poté rezignoval na zastupitelský mandát a vystoupil z ODS. Loni ho státní zástupce spolu s dalšími podezřelými v kauze obžaloval.

Policie před časem také obvinila přes 30 lidí včetně bývalého starosty Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09) a jeho zástupce Daniela Hodka (ČSSD) kvůli tomu, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za ceny, které byly podle znalců nižší než obvyklé. Podle znaleckého posudku, který policie zadala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda zhruba 40 milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy