Podobu Nákladového nádraží Žižkov určí soutěž, má zaručit nezávislost na střídání zastupitelů

ČTK ČTK
16. 2. 2016 20:29
Žižkovští zastupitelé se na mimořádném jednání dohodli, že o budoucí podobě památkově chráněného Nákladového nádraží Žižkov rozhodne architektonicko-urbanistická soutěž. "Soutěž bude zcela v rukou odborníků, aby byla zajištěna kontinuita po několik volebních období," uvedla starostka Vladislava Hujová
Nákladové nádraží Žižkov.
Nákladové nádraží Žižkov. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Budoucí podobu památkově chráněného Nákladového nádraží Žižkov určí architektonicko-urbanistická soutěž. Na mimořádném jednání se na tom dnes shodli zastupitelé Prahy 3. Radnicebude při přípravě soutěže spolupracovat s pražským Institutem plánování a rozvoje. Podle dlouholetých plánů má z rozlehlé funkcionalistické budovy vzniknout kulturní a vzdělávací centrum.

"K budově bude přistupováno citlivě v souladu s podmínkami, které budou specifikovány v soutěži," uvedla při jednání starostka Vladislava Hujová (TOP 09). "Soutěž bude zcela v rukou odborníků, aby byla zajištěna kontinuita po několik volebních období," tvrdí.

Dohoda podle ní panuje i s vlastníkem, společností Žižkov Station Development, tedy Českými drahami a firmou Sekyra Group. Investor by měl urbanistickou soutěž financovat, řekla. Podle podkladů určených pro zastupitele je už nyní jasné, že by v areálu měla vyrůst škola. K budově povede tramvajová trať.

Kolem osudu funkcionalistické budovy nákladového nádraží se vedou bouřlivé diskuse už řadu let. Zástupci majitele, developera a radnice před téměř dvěma roky podepsali memorandum, v němž se dohodli na budoucím kulturním využití památkově chráněného objektu.

Přestavba rozlehlé nádražní budovy na společenské a kulturní centrum by ale vyšla na zhruba dvě miliardy korun. V jejím okolí má být mohutná výstavba.

Stavba z 30. let 20. století patřila podle odborníků k nejmodernějším svého druhu v Evropě jak z hlediska technologie, tak z hlediska architektury.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy