Středeční kolaps opencard zavinil vlastník karty, tvrdí Praha

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2015 17:28
Několikahodinový výpadek ve vydávání karet opencard zavinila podle vedení hlavního města firma EMS. Vlastník karty omezil přístup do systému bez vědomí Prahy. Vydávání opencard nefungovalo ve středu od rána do zhruba dvou hodin odpoledne. Cestujícím tak byly v průběhu dne vydávány pouze papírové tramvajenky a kupony. Na platné kupony výpadek neměl vliv. V minulosti systém selhal už několikrát, Praha totiž nemá s EMS uzavřenu smlouvu o podpoře systému.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Podle magistrátu může za středeční výpadek při vydávání opencard vlastník karty, firma eMoneyServices (EMS). Firma údajně v rozporu s licencemi k programovému vybavení systému opencard neoprávněně omezila platnost certifikátů pro přístup do systému. EMS to prý udělala bez vědomí Prahy i městské firmy Operátor opencard, která se má o kartu starat.

Časové omezení certifikátů je v systému podle Prahy obsaženo neoprávněně, neboť licence k programovému vybavení systému jsou časově neomezené.

"EMS byla opakovaně ze strany hlavního města a Operátora Opencard vyzývaná k odstranění tohoto neoprávněného omezení. EMS nicméně veškeré výzvy k nápravě ignorovala, celý proces úmyslně zdržovala, a tedy zcela záměrně způsobila uvedený výpadek vydávání nových karet," uvedlo vedení města ve svém prohlášení.

Firma ale tvrzení města oponuje. "Jsme přesvědčeni, že Praha neví, jak problémy Opencard řešit, tudíž svaluje veškerou vinu na EMS. Rozhodně odmítáme to, že bychom vyvíjeli na někoho nátlak. Nemáme totiž už ani nejmenší zájem uzavřít s Prahou jakékoliv smlouvy, protože se nechceme podílet na tom, jak Praha decimuje Opencard," reaguje mluvčí EMS Martin Opatrný.

Spory s EMS

EMS chce prý zřejmě Prahu donutit, aby přistoupila na uzavření smlouvy s EMS za pro město nevýhodných podmínek. "Ze strany EMS tímto jednáním současně došlo k porušení soudem vydaného předběžného opatření, přičemž není ani vyloučena trestněprávní odpovědnost za toto jednání," píše se dál v prohlášení. EMS je proto pro město nedůvěryhodná a to chce vymáhat po firmě náhradu majetkových i nemajetkových škod.

Vydávání opencard nefungovalo ve středu od rána do zhruba dvou hodin odpoledne. Cestujícím tak byly v průběhu dne vydávány pouze papírové tramvajenky a kupony. Na platné kupony výpadek neměl vliv. V minulosti systém selhal už několikrát, Praha totiž nemá s EMS uzavřenu smlouvu o podpoře systému.

Papírové kupony má 200 tisíc lidí

Projekt opencard z éry bývalého primátora Pavla Béma (ODS) stál Prahu zhruba 1,75 miliardy Kč. Kartu si v minulosti pořídilo 1,2 milionu cestujících, skutečných uživatelů je podle předsedy představenstva městské firmy Operátor Opencard Ondřeje Felixe kolem 700 tisíc. Na papírové kupony, které Praha znovu zavedla na jaře, jezdí asi 200 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy