Podezřelé převody peněz za jízdenky DPP prověří policie

Domácí Lucie Stuchlíková Domácí, Lucie Stuchlíková
9. 11. 2011 15:24
Miliony za pražské jízdenky končí na Panenských ostrovech, padlo první trestní oznámení

Praha - Kvůli podezřelému nákupu jízdenek pro pražský dopravní podnik padlo trestní oznámení. Podalo jej Občanské sdružení Oživení, které jednu ze zúčastněných firem podezřívá z krácení daní.

"Oživení podalo trestní oznámení na Jana Janků, předsedu představenstva společnosti Neograph, a požádalo také o prošetření podezření z daňového úniku Finanční úřad pro Prahu 1," uvádí sdružení ve své zprávě.

Janků považuje kroky učiněné ze strany Oživení za absurdní. "Nerozumím tomu, jak by z mé strany mohla být naplněna skutková podstata trestného činu zkrácení daně jednáním, které spočívalo v respektování svobodně nastavených obchodních vztahů a plnění závazků společnosti Neograph," uvedl Janků.

Na případ, o kterém v pondělí informovali Reportéři ČT, aktivisté policii upozornili kvůli podezření, že část peněz, které pražský dopravní podnik (DPP) vydá za papírové jízdenky, končí ve firmě na Panenských ostrovech. Jízdenky jsou kvůli tomu dražší.

Jízdenky pro DPP dodává společnost Neograph, která před čtyřmi lety uzavřela smlouvu se společností Cokeville Assets (CA). Ta údajně pro Neograph obchod zprostředkovala a za to nyní dostává z každého lístku 17 až 34 haléřů.

Podle obchodního ředitele firmy Neograph Vladimíra Sitty si společnost CA tímto způsobem přišla na několik desítek milionů korun.

"Jedná se o exemplární případ střetu zájmů, kdy někdo, kdo měl vliv na rozhodnutí o přidělení zakázky společnosti Neograph je zároveň majitelem firmy Cokeville Assets Inc. a tedy příjemcem peněz z této zakázky," uvádí Martin Kameník z Oživení.

Daňové úniky Neographu

Zástupci Oživení upozorňují na to, že tímto způsobem také dochází k odvodu části tržeb Neographu do zahraničí anonymním příjemcům, a to pravděpodobně za fiktivní služby. Mezi lety 2008 až 2010 si podle Oživení Neograph snížil daňový základ o více než 58 milionů korun.

"Nemůžeme prokázat, které konkrétní osobě tímto způsobem plynou peníze z veřejných zdrojů, ani že došlo k předání úplatku za zprostředkování takto ´výhodné´ smlouvy, avšak zastírání daňových úniků uzavřením fiktivní zprostředkovatelské smlouvy podle našeho názoru prokázat lze," uvedla právnička sdružení Petra Bielinová.

Janků upozornil na to, že společnost Cokeville Assets je českým daňovým subjektem s organizační složkou se sídlem v Praze. "Platby byly na straně smluvního partnera Cokeville Assets zdaněny v České republice. Neograph je každoročně podrobován auditu, který se zabýval i napadenými smlouvami, a nic problematického neshledal," uvedl Janků.

Vedení dopravního podniku se brání, že o smlouvě mezi společnostmi nevědělo a Janků tuto verzi potvrdil. Podle České televize ale někteří ze zaměstnanců Neographu tvrdí, že odvádění peněz na Panenské ostrovy si vymínil právě dopravní podnik.

Podle Stanislava Beránka z Transparency International ČR navíc peníze končí opět u lidí z DPP. Na smlouvě je za firmu z Panenských ostrovů Cokeville Assets uveden Peter Kmeť. Jeho kancelář sídlí na stejné adrese jako advokátní kancelář připravující některé smlouvy pro DPP.

Primátor chce prověřit smlouvy

Primátor Bohuslav Svoboda chce smlouvy nechat prověřit. "Pokud se prokáže, že 46 % ceny za výrobu jednoho kusu jízdenky končí kdesi na Panenských ostrovech jako zprostředkovatelský poplatek, pak je dle mého názoru cena uměle navýšena," uvedl primátor.

Požádal proto ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka, aby mu vydal všechny smlouvy se společností Neograph. Dvořák pro MF Dnes řekl, že chce od smlouvy odstoupit. Jenže DPP musí po vypovězení smlouvy jízdenky odebírat ještě následující čtyři roky.

Rychlé odstoupení od smlouvy by bylo možné v případě, že by se změnil způsob odbavování. Praha by mohla například přejít na elektronické jízdenky nebo zavést turnikety. Právě turnikety se dopravní podnik snaží prosadit již delší dobu, nejsou na ně ale peníze.

 

Právě se děje

Další zprávy