Pod Karlovým náměstím objevili kapli Božího těla

ČTK ČTK
19. 5. 2011 20:06
Patřila Univerzitě Karlově, stejně jako Betlémská kaple
Zbytky po středověké kapli leží podle zjištění vědců z větší části pod frekventovanou Ječnou ulicí (ilustrační foto)
Zbytky po středověké kapli leží podle zjištění vědců z větší části pod frekventovanou Ječnou ulicí (ilustrační foto) | Foto: Archeologický ústav Praha

Praha - Archeologové na Karlově náměstí v Praze objevili pozůstatky významné gotické kaple Božího těla a několik hrobů.

Zbytky po středověké kapli, kterou pravděpodobně navštívil i mistr Jan Hus, leží podle zjištění vědců z větší části pod frekventovanou Ječnou ulicí.

Praha 2 v těchto místech chtěla vybudovat rozsáhlý podchod, nyní asi záměr přepracuje. 

Informoval o tom starosta Prahy 2 Jiří Paluska (ODS). Pro archeology je objev velmi důležitý.

Radnice chce Karlovo náměstí dlouhodobě rekonstruovat. Vypsala proto ideovou soutěž na jeho možnou budoucí podobu. Návrh, který výběrová komise ohodnotila jako nejlepší, mimo jiné počítá s podkopáním vytížené Ječné ulice. Propojily by se tak obě části náměstí.

Archeologové vykopali tři sondy

Vědci ale předpokládali, že by se v těchto místech mohly nacházet pozůstatky významné kaple zbořené na konci 18. století. Radnice proto zaplatila geofyzikální průzkum, který možnost stavby v podzemí naznačil.

Archeologové z Národního památkového ústavu (NPÚ) proto kolem Ječné vykopali tři sondy.

V nich se jim podařilo zachytit okraj kaple a několik hrobů. Samotné zdivo ale nenalezli, na místě zbyly jen pozůstatky základů. Podle historických pramenů totiž byla kaple po odsvěcení zbourána na stavební materiál.

I tak nález označují za velmi důležitý. Kaple měla totiž v období svého vzniku velký význam.

Podle vedoucího pražských archeologů z NPÚ Jaroslava Podlisky byla jednou ze dvou kaplí Univerzity Karlovy. Zatímco Betlémská kaple byla využívána především ke kázání, do kaple Božího těla pohřbívali významné činovníky univerzity.

Na náměstí proudily desetitisíce poutníků

Český král a římský císař Karel IV. při zakládání nynějšího Karlova náměstí na Nové Městě vložil do jeho středu hlubší ideologický význam.

"V pomyslném středu náměstí již po své císařské korunovaci ukazoval své nejcennější ostatky svatých," poznamenal Podliska. Výstava se konala vždy týden po Velikonocích v dřevěné věži, která stála v místech pozdější kaple.

"Kroniky doby Karla IV. uvádějí, že v tu dobu tady proudí desetitisíce poutníků a zaplňují náměstí," dodal Podliska.

Na místě dřevěné věže byla na konci 14. století Bratrstvem obruče a kladiva postavena nová kaple.

"Bylo to společenství velmi vlivných lidí, z dnešního pohledu bych to nazval určitou zednářskou lóží," řekl vedoucí archeologů. Šlo o gotickou stavbu, jejíž centrální stavba měla po obvodu několik menších kaplí. Na začátku 15. století ji bratrstvo předalo Univerzitě Karlově.

Archeologové: Je to více než prostý kostel

Poté byla kaple středem mnoha důležitých okamžiků. Vyhlášena v ní například byla kompaktáta, která byla následně i do její stěny vytesána. Univerzita do kaple pohřbívala své významné osobnosti, pohřebiště bylo i kolem kostela.

"Jsou to věci, které z tohoto místa činí víc než prostý kostel," zdůraznil Podliska.

Archeologové na místě pracují dva týdny, výzkum skončí v pátek. Výsledky poté budou analyzovat a předají městské části.

Pravděpodobně ale budou požadovat zachování pozůstatků.

Radnice s tím již předběžně počítá. Podle Palusky bude rada schvalovat výzvu k autorům návrhu opravy Karlova náměstí, aby svůj námět přepracovali. Výsledky průzkumu a svůj postoj k nim chce vedení městské části představit až poté, co dostane od archeologů podrobné informace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 5 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy