Pobodal muže v pražském metru. Soud ho poslal na devět let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2015 11:50
Devět let vězení si má odpykat cizinec, který v březnu bodl do krku náhodně vybraného spolucestujícího v pražském metru. Rozhodl o tom pražský městský soud. Róbert Agóč zaútočil letos 12. března kolem půl osmé ráno ve stanici Invalidovna, kam přijel v posledním vagónu metra. Při začátku hlášení "ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají" přiskočil k muži, který si pár kroků od něj četl zprávy v mobilním telefonu, bez varování mu přeťal žílu na krku a utekl ven z vozu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Dvaadvacetiletý Róbert Agóč, který v březnu bodl do krku náhodně vybraného spolucestujícího v pražském metru, si má odpykat devět let v nejpřísnějším typu věznice.

V pátek o tom nepravomocně rozhodl pražský městský soud, který Agóčovo počínání vyhodnotil na návrh státní zástupkyně jako pokus o vraždu. Obžaloba skutek původně kvalifikovala jako těžké ublížení na zdraví a výtržnictví.

"Musel vědět, že jeho útok může vyvolat smrtelné následky, a s takovými následky byl přinejmenším srozuměn. Jeho motivace zůstává záhadou," konstatoval předseda soudního senátu Dušan Paška. Za pokus o vraždu hrozilo Agóčovi deset až 18 let odnětí svobody. Soud mu uložil trest pod spodní hranicí sazby, protože podle znalců měl mladík v době činu snížené ovládací schopnosti.

Agóč zaútočil letos 12. března kolem půl osmé ráno ve stanici Invalidovna, kam přijel v posledním vagónu metra. Při začátku hlášení "ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají" přiskočil k muži, který si pár kroků od něj četl zprávy v mobilním telefonu, bez varování mu přeťal žílu na krku a utekl ven z vozu.

Napadený muž přežil jen díky rychlé reakci spolucestujících, kteří mu poskytli první pomoc a na další stanici Křižíkova přivolali záchranáře.

Podle státní zástupkyně Margity Kralické byl motivem Agóčova jednání "totální sociální neúspěch" a vztek vůči ostatním lidem. "Ani ve své rodné zemi, ani v České republice se nedokázal zařadit, najít si místo ve společnosti, uspořádat si život pro něj uspokojivým způsobem. Vinu za to dává svému okolí a je přesvědčen, že toto okolí je povinno poskytnout mu pomoc, aby se z této situace dostal," popsala.

Agóč má na Slovensku dva záznamy v trestním rejstříku za majetkovou trestnou činnost. V ČR chtěl bydlet u strýce, tomu ale se synovcem došla trpělivost, protože mladík si nehledal práci. Vyhodil ho proto z bytu a Agóč pak žil částečně jako bezdomovec a živil se prostitucí. Právě strýc Agóče po útoku v metru poznal na záběrech průmyslových kamer v televizní pátrací relaci a oznámil synovcovu totožnost policii.

Obžalovaný se nejdříve přiznal, poté tvrdil, že si na útok nepamatuje. Později jej lékařům popisoval z pozice svědka. Dnes přišel s verzí, že se pouze bránil, neřekl ovšem čemu. Podle znalců netrpí žádnou duševní poruchou, má ale zcela zásadní poruchu osobnosti. Je egocentrický a bezohledný.

Státní zástupkyně shledala v Agóčově přiznání polehčující okolnost, soudce měl ovšem jiný názor. "Doznání není nijak zvlášť upřímné a ani jím nepomohl k objasnění trestné činnosti. Poškozenému se sice při hlavním líčení omluvil, ale v závěrečné řeči řekl, že jednal v sebeobraně, místo aby projevil lítost," uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy