Po stávkovém boomu cyklistika v Praze zase uvadá

Pavel Baroch
28. 6. 2011 17:50
Cyklodopravu nepodpořili ani pražští radní, kola nechávají doma
Pražská magistrála plná cyklistů. Tedy jenom výjimečně a jenom v jednom směru.
Pražská magistrála plná cyklistů. Tedy jenom výjimečně a jenom v jednom směru. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Londýnský starosta Boris Johnson je takovým milovníkem cyklistiky, že jezdí po městě na bicyklu prakticky denně.

Pražští radní nevyrazili na jízdním kole do města ani den po dopravní stávce, při níž zaplavily hlavní město proudy cyklistů a kdy vedení pražského magistrátu mělo šanci tento druh dopravy osobně podpořit.

Necelé dva týdny poté, co celý den nejezdilo v metropoli metro ani většina tramvají a stovky tisíc Pražanů jelo do práce na kole, se cyklodoprava vrátila do normálu.

Podle bývalého pražského radního a velkého propagátora cyklistiky Petra Štěpánka si pražská koalice nechává utéct příležitost, jak z cyklistiky udělat významný dopravní prostředek.

"Hned druhý den měli radní vyrazit na kole a ne vést poraženecké řeči. Lidé jednají i podle vzorů," řekl Aktuálně.cz předseda pražské Strany zelených Petr Štěpánek v narážce na výrok 1. náměstka Karla Březiny z ČSSD, který má na starosti právě dopravu.

Březina ještě v den stávky pro Aktuálně.cz uvedl: "Nárůst cyklistické dopravy byl významný, ale nemyslím si, že u toho Pražané zůstanou i v normálních pracovních dnech."

Hlavní vliv má počasí

Ve čtvrtek 16. června, v den odborářské stávky bylo na některých místech Prahy až desetinásobně víc cyklistů než v běžné dny. I následující den vyrazilo do ulic více lidí na kole, podle sdružení Auto*Mat jich bylo asi o pětinu více než jindy.

Jenže pak jezdců výrazně ubylo, dokonce pod květnový průměr. Podle Vratislava Fillera je to jednoznačně dopad nepříznivého počasí.

"Květen byl srážkově podprůměrný, což zvýšilo průměr, s kterým to porovnáváme. Naproti tomu minulý týden byl nejdeštivější od začátku května. To se projevilo i v číslech. Zatímco v pátek byla cyklistická doprava přibližně 20 procent nad průměrem, v posledních čtyřech pracovních dnech byly všechny dny podprůměrné, zhruba asi o 20 procent," řekl Aktuálně.cz Filler.

Sluníčko povzbudilo cyklisty

Vliv počasí na cyklistickou dopravu ukázalo pondělí, kdy celý den svítilo slunce a teploty se přiblížily třicítce. Na Podolském nábřeží, jedné z hlavních cyklistických tras naměřily sčítače okolo druhé odpoledne bezmála 1100 cyklistů.

Podle Vratislava Fillera je to slušný počet, který odpovídá právě pěknému počasí. "Odhaduji, že do večera tam projedou v obou směrech tak dva tisíce cyklistů," konstatoval Filler.

Dodal, že na zhodnocení, jak stávka případně povzbudila pražskou cyklodropravu, bude zapotředí delší časové období.

Výzva pro primátora: Podpořte kola

Iniciativa Auto*Mat, která podporuje šetrné formy dopravy v hlavním městě, vyzvala primátora Bohuslava Svobodu, aby cyklistiku podpořil.

"Z výzkumů agentury GfK vyplývá, že v centru města by rádo jezdilo třikrát více lidí než dnes. Bojí se však jezdit. Potřebná opatření nejsou drahá, je však potřeba s nimi začít," řekl Vít Masare z Auto*Matu.

Sdružení požádalo primátora Svobodu, aby uzavřel Smetanovo nábřeží pro automobilovou dopravu a zřídil tam pěší zónu. Zároveň mu navrhli plošné omezení rychlosti v centru Prahy na 30 kilometrů v hodině, nechal zprůjezdnit jednosměrné ulice pro kola a rozmístil cyklistické stojany před veřejné budovy.

Svoboda chce zájem podpořit

Primátora Bohuslava Svobodu zájem Pražanů o cyklistickou dopravu během odborářské stávky příjemně překvapil.

Slíbil, že prostřednictvím svých spolupracovníků a podřízených chce tato téma udržovat například různými mediálními aktivitami stále "živé", aby si ověřil, nakolik je zájem lidí o cyklistiku dlouhodobý. Poté rozhodne, jestli se například město odhodlá ke zúžení ulic pro auta a zřízení speciálních pruhů pro kola.

Bývalý radní Petr Štěpánek uvedl, že magistrát už jednu šanci prošvihnul, když při červnové úpravě rozpočtu na cyklistiku Praha peníze nepřidala. Podle Štěpánka je zapotřebí například vyřešit úzký průjezd pro cyklisty ve Vyšehradské skále nebo napojení středočeských cyklostezek na pražské trasy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy