Po stávkovém boomu cyklistika v Praze zase uvadá

Pavel Baroch
28. 6. 2011 17:50
Cyklodopravu nepodpořili ani pražští radní, kola nechávají doma
Pražská magistrála plná cyklistů. Tedy jenom výjimečně a jenom v jednom směru.
Pražská magistrála plná cyklistů. Tedy jenom výjimečně a jenom v jednom směru. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Londýnský starosta Boris Johnson je takovým milovníkem cyklistiky, že jezdí po městě na bicyklu prakticky denně.

Pražští radní nevyrazili na jízdním kole do města ani den po dopravní stávce, při níž zaplavily hlavní město proudy cyklistů a kdy vedení pražského magistrátu mělo šanci tento druh dopravy osobně podpořit.

Necelé dva týdny poté, co celý den nejezdilo v metropoli metro ani většina tramvají a stovky tisíc Pražanů jelo do práce na kole, se cyklodoprava vrátila do normálu.

Podle bývalého pražského radního a velkého propagátora cyklistiky Petra Štěpánka si pražská koalice nechává utéct příležitost, jak z cyklistiky udělat významný dopravní prostředek.

"Hned druhý den měli radní vyrazit na kole a ne vést poraženecké řeči. Lidé jednají i podle vzorů," řekl Aktuálně.cz předseda pražské Strany zelených Petr Štěpánek v narážce na výrok 1. náměstka Karla Březiny z ČSSD, který má na starosti právě dopravu.

Březina ještě v den stávky pro Aktuálně.cz uvedl: "Nárůst cyklistické dopravy byl významný, ale nemyslím si, že u toho Pražané zůstanou i v normálních pracovních dnech."

Hlavní vliv má počasí

Ve čtvrtek 16. června, v den odborářské stávky bylo na některých místech Prahy až desetinásobně víc cyklistů než v běžné dny. I následující den vyrazilo do ulic více lidí na kole, podle sdružení Auto*Mat jich bylo asi o pětinu více než jindy.

Jenže pak jezdců výrazně ubylo, dokonce pod květnový průměr. Podle Vratislava Fillera je to jednoznačně dopad nepříznivého počasí.

"Květen byl srážkově podprůměrný, což zvýšilo průměr, s kterým to porovnáváme. Naproti tomu minulý týden byl nejdeštivější od začátku května. To se projevilo i v číslech. Zatímco v pátek byla cyklistická doprava přibližně 20 procent nad průměrem, v posledních čtyřech pracovních dnech byly všechny dny podprůměrné, zhruba asi o 20 procent," řekl Aktuálně.cz Filler.

Sluníčko povzbudilo cyklisty

Vliv počasí na cyklistickou dopravu ukázalo pondělí, kdy celý den svítilo slunce a teploty se přiblížily třicítce. Na Podolském nábřeží, jedné z hlavních cyklistických tras naměřily sčítače okolo druhé odpoledne bezmála 1100 cyklistů.

Podle Vratislava Fillera je to slušný počet, který odpovídá právě pěknému počasí. "Odhaduji, že do večera tam projedou v obou směrech tak dva tisíce cyklistů," konstatoval Filler.

Dodal, že na zhodnocení, jak stávka případně povzbudila pražskou cyklodropravu, bude zapotředí delší časové období.

Výzva pro primátora: Podpořte kola

Iniciativa Auto*Mat, která podporuje šetrné formy dopravy v hlavním městě, vyzvala primátora Bohuslava Svobodu, aby cyklistiku podpořil.

"Z výzkumů agentury GfK vyplývá, že v centru města by rádo jezdilo třikrát více lidí než dnes. Bojí se však jezdit. Potřebná opatření nejsou drahá, je však potřeba s nimi začít," řekl Vít Masare z Auto*Matu.

Sdružení požádalo primátora Svobodu, aby uzavřel Smetanovo nábřeží pro automobilovou dopravu a zřídil tam pěší zónu. Zároveň mu navrhli plošné omezení rychlosti v centru Prahy na 30 kilometrů v hodině, nechal zprůjezdnit jednosměrné ulice pro kola a rozmístil cyklistické stojany před veřejné budovy.

Svoboda chce zájem podpořit

Primátora Bohuslava Svobodu zájem Pražanů o cyklistickou dopravu během odborářské stávky příjemně překvapil.

Slíbil, že prostřednictvím svých spolupracovníků a podřízených chce tato téma udržovat například různými mediálními aktivitami stále "živé", aby si ověřil, nakolik je zájem lidí o cyklistiku dlouhodobý. Poté rozhodne, jestli se například město odhodlá ke zúžení ulic pro auta a zřízení speciálních pruhů pro kola.

Bývalý radní Petr Štěpánek uvedl, že magistrát už jednu šanci prošvihnul, když při červnové úpravě rozpočtu na cyklistiku Praha peníze nepřidala. Podle Štěpánka je zapotřebí například vyřešit úzký průjezd pro cyklisty ve Vyšehradské skále nebo napojení středočeských cyklostezek na pražské trasy.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy