Po dvou týdnech znovu jezdí lanovka na Petřín, problém s brzdným lanem byl vyřešen

ČTK ČTK
21. 4. 2018 10:54
Po více než dvou týdnech se v sobotu po 9. hodině znovu rozjela lanová dráha na pražský Petřín. Oznámila to společnost Ropid, organizátor MHD v hlavním městě a okolí. Oblíbenou atrakci vyřadila z provozu porucha brzd. Kontrola bezpečnostní brzdy zjistila nesprávné zachycení klínů na brzdné lano. Zařízení bylo rozebráno, seřízeno a opětovně sestaveno. Dopravní podnik oznámil, že nyní je zařízení znovu plně funkční a bezpečné a lanovka může zase vozit cestující. Lanovka jezdí podle letního jízdního řádu od 09:00 do 23:30, ve špičce jede každých deset minut. V létě lanovka sveze asi 200 000 lidí měsíčně, v zimě to je asi 110 000 cestujících za měsíc. Za loňský rok přepravila 2,066 milionu lidí.
Lanovka na Petřín.
Lanovka na Petřín. | Foto: Ludvík Hradilek

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy