Foto: Vlašská kaple v pražské Karlově ulici se znovu otevře návštěvníkům. Po dlouhých dvaceti letech

Foto: Vlašská kaple v pražské Karlově ulici se znovu otevře návštěvníkům. Po dlouhých dvaceti letech
Stav jednoduché kaple oválného půdorysu, která byla vystavěna v letech 1590–1600 v manýristickém stylu, byl natolik špatný, že se propadly schody a nebylo bezpečné, aby do ní nadále proudili návštěvníci.
Vloni se začalo s opravami po dlouhých dvaceti letech, kdy byla kaple uzavřena.
V první etapě kaple získala novou fasádu a střechu.
V klenbě je freska Nanebevzetí Panny Marie od neznámého umělce z období kolem roku 1773 a na stěnách fresky Sedmi tajemství Panny Marie z roku 1607.
Foto: Lukáš Bíba
Vanda Nárožná, Lukáš Bíba
Aktualizováno 22. 6. 2017 21:46
Do září by měla být dokončena oprava Vlašské kaple v centru Prahy, která je součástí Klementina a patří italskému státu. Restaurátoři pracují od jara na freskách v interiéru, hotová je už kupole a postupují směrem dolů. "Na současné práce máme peníze, rádi bychom je shromáždili i na opravy oltářů a dalších doplňků v interiéru," řekl italský velvyslanec Aldo Amati při prohlídce kaple.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy