Plánuj Letnou! vyzývá projekt obyvatele Prahy 7

Bára Sobotková
5. 3. 2014 17:55
Na prvním setkání se bude řešit i olympijský park
Organizátoři plánují setkání v devíti oblastech Letné.
Organizátoři plánují setkání v devíti oblastech Letné. | Foto: Anna Šolcová

Praha - Patří pražská Letná obyvatelům, nebo radnici? Tato otázka se naposledy ozvala, když na Letné v únoru vyrostl olympijský park za 66 milionů.

Některým lidem vadilo, že radnice nedala prostor pro veřejnou diskusi o projektu. Nakonec ale park přilákal téměř 400 tisíc návštěvníků.

"Někteří Park Soči oceňují, jiní zase ne," říká Lukáš Hanus, vedoucí projektu Plánuj Letnou!

Nejen olympijský park se bude řešit na prvním setkání nového projektu, který má na svědomí nezávislá organizace Anthropictures. Ta se u obyvatel Prahy 7 snaží probudit zájem o téma veřejného prostoru v komunitním prostředí.

„Naší snahou je zjistit, jaký mají lidé žijící a působící na Letné vztah ke své městské části a veřejnému prostoru,“ uvedl vedoucí projektu Plánuj Letnou! Lukáš Hanus a dodal, že na Letné se realizuje masivní množství zásahů, z nichž většina není konzultována s obyvateli čtvrti.

Hlavní ideou projektu je tedy vtáhnout motivované lidi do plánování, protože jsou to právě oni, kdo městskou část tvoří. Organizátoři by také rádi rozproudili celopražskou diskuzi o podobě veřejného prostoru. „Zatím neexistuje žádný orgán, který by měl v rámci města na starost komunikaci s občany a smysluplné zhodnocení jejich názorů,“ sdělil Hanus.

O problémech se musí diskutovat

Účelem projektu není vytvořit nátlakovou skupinu nebo hnutí. „Byli bychom rádi, kdyby neformální skupiny věděly o tom, jaký pohled mají na danou věc jiné okruhy lidí,“ zdůraznil Hanus a dodal, že záleží na městské správě a lidech, zda spolu začnou více komunikovat a řešit konkrétní problémy.

„Vytváříme pomyslný i reálný prostor, kde se lidé mohou setkat. Rozhodně chceme zůstat apolitičtí,“ přitakal jeho spolupracovník Pavel Borecký.

Podle něj by mohly výsledky projektu korigovat rozhodování radnice. „Když bude chtít k něčemu přistoupit, bude vědět, jak se na problém dívají občané. Může k jejich názoru přihlédnout a nerozhodovat proti jejich vůli,“ řekl.

Šířit povědomí o projektu mají takzvaní komunitní ambasadoři. „Jsou to lidé, kteří se aktivně podílí na rozvoji společenského života, mluví s místními a ti jim jistým způsobem naslouchají. Jsme domluveni asi s osmdesáti jedinci či společnostmi – od umělců po představitele klíčových institucí,“ sdělil Hanus.

Ti by měli rozdmýchávat zájem lidí o okolí, které je součástí jejich každodenního života. K tomu přispějí také časopisy vydávané po každém setkání. Bulletiny budou na lidi čekat v kavárnách, kadeřnictvích, čekárnách a dalších podnicích.

Devět setkání

Kromě středečního setkání plánuje projekt další. "Bude jich celkem devět, podle oblastí, do nichž jsme Letnou rozčlenili," popisuje vedoucí projektu. Poslední společné plánování je připraveno na červen tohoto roku.

Setkání se budou týkat jak vztahu obyvatel k dané části, tak celkového společenského života a prostoru na Letné. „Hlavní je ale diskutovat to, co budou považovat lidé za důležité. A zjistit, proč je pro ně toto důležité,“ sdělil.

Anthropictures je nezávislá organizace snažící se aplikovat metody a přístupy sociální antropologie v praxi. Věnuje se zejména komunitnímu rozvoji a městskému plánování. Spolupracuje s městy na otázkách týkajících se fungování společnosti, které se snaží řešit metodou terénního výzkumu.

Podílela se například na pražském projektu Nábřeží žije, zkoumajícím představy Pražanů o Smetanově nábřeží. V těchto dnech také spouští celorepublikový projekt Pracovní návyky, v němž se bude snažit nalézt potenciální komunální zaměstnání pro dlouhodobě nezaměstnané.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy