Plánuj Letnou! vyzývá projekt obyvatele Prahy 7

Bára Sobotková
5. 3. 2014 17:55
Na prvním setkání se bude řešit i olympijský park
Organizátoři plánují setkání v devíti oblastech Letné.
Organizátoři plánují setkání v devíti oblastech Letné. | Foto: Anna Šolcová

Praha - Patří pražská Letná obyvatelům, nebo radnici? Tato otázka se naposledy ozvala, když na Letné v únoru vyrostl olympijský park za 66 milionů.

Některým lidem vadilo, že radnice nedala prostor pro veřejnou diskusi o projektu. Nakonec ale park přilákal téměř 400 tisíc návštěvníků.

"Někteří Park Soči oceňují, jiní zase ne," říká Lukáš Hanus, vedoucí projektu Plánuj Letnou!

Nejen olympijský park se bude řešit na prvním setkání nového projektu, který má na svědomí nezávislá organizace Anthropictures. Ta se u obyvatel Prahy 7 snaží probudit zájem o téma veřejného prostoru v komunitním prostředí.

„Naší snahou je zjistit, jaký mají lidé žijící a působící na Letné vztah ke své městské části a veřejnému prostoru,“ uvedl vedoucí projektu Plánuj Letnou! Lukáš Hanus a dodal, že na Letné se realizuje masivní množství zásahů, z nichž většina není konzultována s obyvateli čtvrti.

Hlavní ideou projektu je tedy vtáhnout motivované lidi do plánování, protože jsou to právě oni, kdo městskou část tvoří. Organizátoři by také rádi rozproudili celopražskou diskuzi o podobě veřejného prostoru. „Zatím neexistuje žádný orgán, který by měl v rámci města na starost komunikaci s občany a smysluplné zhodnocení jejich názorů,“ sdělil Hanus.

O problémech se musí diskutovat

Účelem projektu není vytvořit nátlakovou skupinu nebo hnutí. „Byli bychom rádi, kdyby neformální skupiny věděly o tom, jaký pohled mají na danou věc jiné okruhy lidí,“ zdůraznil Hanus a dodal, že záleží na městské správě a lidech, zda spolu začnou více komunikovat a řešit konkrétní problémy.

„Vytváříme pomyslný i reálný prostor, kde se lidé mohou setkat. Rozhodně chceme zůstat apolitičtí,“ přitakal jeho spolupracovník Pavel Borecký.

Podle něj by mohly výsledky projektu korigovat rozhodování radnice. „Když bude chtít k něčemu přistoupit, bude vědět, jak se na problém dívají občané. Může k jejich názoru přihlédnout a nerozhodovat proti jejich vůli,“ řekl.

Šířit povědomí o projektu mají takzvaní komunitní ambasadoři. „Jsou to lidé, kteří se aktivně podílí na rozvoji společenského života, mluví s místními a ti jim jistým způsobem naslouchají. Jsme domluveni asi s osmdesáti jedinci či společnostmi – od umělců po představitele klíčových institucí,“ sdělil Hanus.

Ti by měli rozdmýchávat zájem lidí o okolí, které je součástí jejich každodenního života. K tomu přispějí také časopisy vydávané po každém setkání. Bulletiny budou na lidi čekat v kavárnách, kadeřnictvích, čekárnách a dalších podnicích.

Devět setkání

Kromě středečního setkání plánuje projekt další. "Bude jich celkem devět, podle oblastí, do nichž jsme Letnou rozčlenili," popisuje vedoucí projektu. Poslední společné plánování je připraveno na červen tohoto roku.

Setkání se budou týkat jak vztahu obyvatel k dané části, tak celkového společenského života a prostoru na Letné. „Hlavní je ale diskutovat to, co budou považovat lidé za důležité. A zjistit, proč je pro ně toto důležité,“ sdělil.

Anthropictures je nezávislá organizace snažící se aplikovat metody a přístupy sociální antropologie v praxi. Věnuje se zejména komunitnímu rozvoji a městskému plánování. Spolupracuje s městy na otázkách týkajících se fungování společnosti, které se snaží řešit metodou terénního výzkumu.

Podílela se například na pražském projektu Nábřeží žije, zkoumajícím představy Pražanů o Smetanově nábřeží. V těchto dnech také spouští celorepublikový projekt Pracovní návyky, v němž se bude snažit nalézt potenciální komunální zaměstnání pro dlouhodobě nezaměstnané.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy