Plán Prahy na zimu: Noclehárny zdarma a spaní v bunkru

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
6. 10. 2012 17:00
Praha také pro bezdomovce kupuje tři speciální kontejnery
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Noclehárny po celou zimu zdarma a přespávání ve speciálních kontejnerech či podzemních krytech. Takové vyhlídky mají na letošní zimní měsíce pražští bezdomovci.

Pražský náměstek Ivan Kabický připravuje strategii na letošní zimu již nyní. Neměla by se tak opakovat situace z loňska, kdy magistrát na poslední chvíli hledal místo, kam lidi bez přístřeší před mrazy ukrýt.

Jednou z největších změn zřejmě budou služby sociálních zařízení zdarma po celou zimu. K tomu magistrát doteď přistupoval jen v případě zvlášť silných mrazů.

"Zimní opatření rozšíříme na celou zimu, nikoli jen na období krutých mrazů. Bude to důstojnější," myslí si Kabický.

Prahu opatření trvající dva a půl měsíce vyjde zhruba na 3,5 milionu. Loni magistrát za noclehárny zdarma vydal navíc 1 800 000. V případě velkých mrazů počítá náměstek i se zvyšováním míst ke spaní.

Chce se ale vyvarovat velkých stanovišť. Loni se Praha bránila vybudování velké nafukovací haly pro 120 lidí a chtěla lůžka rozptýlit po Praze. Po neúspěšných jednáních s městskými částmi se ale nakonec noclehárny stavěly jen na dvou místech - na Rohanském ostrově a U Bulhara.

14 míst, kde může Praha ubytovat bezdomovce

 • Hrdlořezy
 • Krč
 • Kunratice
 • Chodov (2x)
 • Karlín
 • Holešovice
 • Jinonice
 • Kyje
 • Libeň
 • Motol
 • Štěrboholy
 • Letňany
 • Radotín
 • Vysočany

Letos už ale chce Kabický svůj plán o více stanovištích naplnit. Praha se chystá objednat 3 kontejnerové jednotky celkem zhruba pro 50 lidí. K nim by se v případě potřeby přidávaly stany. Magistrát zvažuje i využití podzemních krytů.

"Pokud by přišly skutečně extrémní mrazy, využili bychom i bunkry," říká Kabický. Použitelné kryty má například Praha 2 a 3, Kabický ale konkrétní lokalitu uvést nechce. Obává se totiž reakcí městských částí, které dlouhodobě proti ubytování bezdomovců na svém území protestují.

Ty budou pravděpodobně také proti stavbě mobilních jednotek a stanů. Kabický ale hodlá městské části obejít a postavit je na pozemcích magistrátu. Stejně postupoval i loni v případě Rohanského ostrova.

"S městskými částmi se nedomlouváme, protože to zásadně odmítají. Nechtějí to žádným způsobem řešit, je to velmi nešťastné. Je to ale zájem Prahy. Můžou psát petice, zakládat spolky, ale neustoupím z toho ani o krok," myslí si náměstek.

Praha má už z loňského roku vytipovaných 14 míst, kde by stanoviště pro bezdomovce mohla stát. "Stoprocentně můžeme využít Kolbenovu, Rohanský ostrov nebo Legii," dodává Kabický. Ve hře je i místo u hlavního nádraží. Kromě nich mohou bezdomovci přespávat i v některých sociálních zařízeních a na lodi Hermes.

Do konce roku by měl Kabický předložit celkovou koncepci bezdomovectví. Ta počítá s další výstavbou azylových domů, ale třeba také s kontroverzním nápadem vytvořit evidenci bezdomovců na bázi otisků prstů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy