Plán Prahy na zimu: Noclehárny zdarma a spaní v bunkru

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
6. 10. 2012 17:00
Praha také pro bezdomovce kupuje tři speciální kontejnery
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Noclehárny po celou zimu zdarma a přespávání ve speciálních kontejnerech či podzemních krytech. Takové vyhlídky mají na letošní zimní měsíce pražští bezdomovci.

Pražský náměstek Ivan Kabický připravuje strategii na letošní zimu již nyní. Neměla by se tak opakovat situace z loňska, kdy magistrát na poslední chvíli hledal místo, kam lidi bez přístřeší před mrazy ukrýt.

Jednou z největších změn zřejmě budou služby sociálních zařízení zdarma po celou zimu. K tomu magistrát doteď přistupoval jen v případě zvlášť silných mrazů.

"Zimní opatření rozšíříme na celou zimu, nikoli jen na období krutých mrazů. Bude to důstojnější," myslí si Kabický.

Prahu opatření trvající dva a půl měsíce vyjde zhruba na 3,5 milionu. Loni magistrát za noclehárny zdarma vydal navíc 1 800 000. V případě velkých mrazů počítá náměstek i se zvyšováním míst ke spaní.

Chce se ale vyvarovat velkých stanovišť. Loni se Praha bránila vybudování velké nafukovací haly pro 120 lidí a chtěla lůžka rozptýlit po Praze. Po neúspěšných jednáních s městskými částmi se ale nakonec noclehárny stavěly jen na dvou místech - na Rohanském ostrově a U Bulhara.

14 míst, kde může Praha ubytovat bezdomovce

 • Hrdlořezy
 • Krč
 • Kunratice
 • Chodov (2x)
 • Karlín
 • Holešovice
 • Jinonice
 • Kyje
 • Libeň
 • Motol
 • Štěrboholy
 • Letňany
 • Radotín
 • Vysočany

Letos už ale chce Kabický svůj plán o více stanovištích naplnit. Praha se chystá objednat 3 kontejnerové jednotky celkem zhruba pro 50 lidí. K nim by se v případě potřeby přidávaly stany. Magistrát zvažuje i využití podzemních krytů.

"Pokud by přišly skutečně extrémní mrazy, využili bychom i bunkry," říká Kabický. Použitelné kryty má například Praha 2 a 3, Kabický ale konkrétní lokalitu uvést nechce. Obává se totiž reakcí městských částí, které dlouhodobě proti ubytování bezdomovců na svém území protestují.

Ty budou pravděpodobně také proti stavbě mobilních jednotek a stanů. Kabický ale hodlá městské části obejít a postavit je na pozemcích magistrátu. Stejně postupoval i loni v případě Rohanského ostrova.

"S městskými částmi se nedomlouváme, protože to zásadně odmítají. Nechtějí to žádným způsobem řešit, je to velmi nešťastné. Je to ale zájem Prahy. Můžou psát petice, zakládat spolky, ale neustoupím z toho ani o krok," myslí si náměstek.

Praha má už z loňského roku vytipovaných 14 míst, kde by stanoviště pro bezdomovce mohla stát. "Stoprocentně můžeme využít Kolbenovu, Rohanský ostrov nebo Legii," dodává Kabický. Ve hře je i místo u hlavního nádraží. Kromě nich mohou bezdomovci přespávat i v některých sociálních zařízeních a na lodi Hermes.

Do konce roku by měl Kabický předložit celkovou koncepci bezdomovectví. Ta počítá s další výstavbou azylových domů, ale třeba také s kontroverzním nápadem vytvořit evidenci bezdomovců na bázi otisků prstů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy