Vysvětlete kauzu opsaných posudků, nebo rezignujte, vyzvali Piráti starostu Koláře

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2020 16:42
Opoziční Piráti v Praze 6 budou na zasedání zastupitelstva městské části požadovat rezignaci starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). K rezignaci ho vyzvou, pokud nevysvětlí situaci vzniku dvou právních posudků, za které radnice zaplatila 340 000 korun a které byly podle zjištění Aktuálně.cz plagiátem.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář | Foto: archiv Ondřeje Koláře

Jak deník Aktuálně.cz počátkem března informoval, posudky byly plagiáty poskládané z veřejně dostupných dokumentů. Stanoviska vypracovala advokátní kancelář Petra Kubíčka, který je spolužákem starosty (nejde o pražského zastupitele z TOP 09, je to shoda jmen). Zasedání zastupitelstva Prahy 6 se koná ve čtvrtek. Kolář vzkázal, že věc nebude komentovat.

"Platit více než čtvrt milionu z veřejných peněz za posudky stažené z internetu svým spolužákům považujeme za nehoráznost," uvedl zastupitel Jiří Hoskovec (Piráti). Zastupitelský klub Pirátů bude ve čtvrtek na plánovaném zasedání zastupitelstva Prahy 6 požadovat vyvození politické odpovědnosti. 

Koalici v Praze 6 tvoří TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. V 45členném zastupitelstvu má 27 hlasů. Piráti disponují devíti hlasy, v opozici jsou dále ANO a Zelení.

Právní posudky se týkaly účasti a postavení obce ve správních řízeních. Stanoviska měla Praze 6 pomoci k tomu, aby mohla efektivněji vést stavební a další úřední řízení a řešit problematiku vyvlastnění.

Z čistého textu jednoho posudku, tedy bez hlavičky či uvedení obsahu, jenž má 58 stránek, čítá původní autorský text necelých sedm stránek. Zbytek dokumentu tvoří dlouhé doslovně převzaté pasáže, u nichž advokát Kubíček neuvedl zdroj. Druhý posudek s názvem Právní stanovisko k otázce vyvlastnění zpracovala podle serveru Kubíčkova kancelář v lednu 2018. Dokument má 33 stran, z nichž původních je osm.

Advokátní služby pro Prahu 6 od známých

  • Spolupráce městské části Praha 6 a advokátní kanceláře Petra Kubíčka je hluboká. Vedle dvou opsaných posudků, na které upozornilo Aktuálně.cz, si radnice od Kubíčka v letech 2017 až 2018 podle registru smluv objednala a dostala nejméně další dvě stanoviska. Radnice za ně zaplatila dohromady 175 tisíc korun.
  • Jejich úroveň a původ Aktuálně.cz neprověřovalo, analýze podrobilo jen dva výrazně nejdražší posudky. Včetně nich městská část Praha 6 poslala Kubíčkovi celkem 512 500 korun. 
  • Kubíček není jediný advokát z okruhu starostových známých, který od Prahy 6 dostal zakázku. V květnu 2018 dodala radnici právní stanovisko 166 980 AK Eva Dobrohrušková. Starosta dříve pracoval pro advokátní kancelář DLA Piper, s níž spolupracovala i advokátka Dobrohrušková. 
  • "Doktorka Dobrohrušková je přední odbornice v oblasti stavebního práva, správního práva a souvisejících odvětví, proto byla najata, aby Prahu 6 zastupovala ve věci odvolání proti rozhodnutí o prohlášení polikliniky na Břevnově za nemovitou kulturní památku a poté následného dalšího řízení v téže věci. Tedy vám mohu odpovědět ano, to, že jsem doktorku Dobrohruškovou znal a věděl o její odbornosti, rozhodně ovlivnilo její výběr," přiznal Aktuálně.cz Kolář.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Týdenní nepokoje v Etiopii mají už 166 obětí

Na 166 mrtvých vystoupala bilance už týden trvajících nepokojů, které vypukly v etiopském regionu Oromija po vraždě populárního zpěváka Hachalua Hundessy. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž policie hlídkuje v celé oblasti a zatčeno bylo na 2200 lidí.

Nepokoje zachvátily venkovské části Oromije i její středisko a zároveň hlavní město Etiopie Addis Abebu. Podle AP v hlavním městě zemřelo deset lidí, z toho osm civilistů, mezi oběťmi z venkova je 145 civilistů a 11 policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy