Pět tisíc cyklistů na chvíli vzalo pražské ulice autům

ČTK ČTK
19. 4. 2012 21:55
Velká jarní cyklojízda vybídla magistrát, aby investoval do dopravy na kole
Polovina Nuselského mostu v rukou cyklistů. Cyklojízda 19. dubna 2012.
Polovina Nuselského mostu v rukou cyklistů. Cyklojízda 19. dubna 2012. | Foto: ČTK

Praha - Na velkou jarní cyklojízdu centrem Prahy se ve čtvrtek vpodvečer z náměstí Jiřího z Poděbrad vypravilo asi pět tisíc lidí všech věkových kategorií. Nadšení cyklisté, někteří v barevných kostýmech a kvůli dešti především v pláštěnkách, zamířili na nejrůznějších typech kol do Stromovky.

Desetikilometrová trasa záměrně vedla po frekventované magistrále a Nuselském mostě. Organizátoři tak chtěli poukázat na zvyšující se počet aut v ulicích a vyzvat další lidi, aby ke každodenním jízdám po městě používali bicykl.
 
"Chceme propagovat městskou cyklistiku, představit kolo jako plnohodnotný dopravní prostředek," řekl ČTK za pořadatele ze sdružení Auto*Mat Jan Krčmář. Počet cyklistů se každý rok zvyšuje, od roku 2002, kdy Praha se sčítáním začala, narostl jejich počet desetinásobně. Zároveň stoupá počet lidí, kteří kolo používají k cestám do školy nebo do práce, ne jen k rekreaci.

Cyklojízda zabrala v obou směrech magistrálu, Nuselský most cyklistům v jednu chvíli patřil úplně celý. Ačkoliv organizátoři za pomoci policie museli po celé trase postupně zastavovat dopravu, řidiči často nadšence zdravili troubením a například v Legerově ulici na ně lidé mávali z oken. Podle několika účastníků se zdálo, že jen několika málo řidičům taxi se jejich zdržení kvůli cyklojízdě nezamlouvalo.

Na cyklojízdu, které se každý rok účastní tisíce lidí, vyrazili i letos někteří cyklisté v originálních převlecích a maskách. Vyzvali je k tomu i samotní organizátoři. "Pozitivní obraz městské cyklistiky nevytváří kola samotná, ale my, kdo na nich jedeme," uvedli na svém webu. Lidé jeli na městských i horských kolech, na moderních i starých prototypech bicyklů, někteří přijeli na koloběžkách, in-line bruslích i skateboardech.

Do cíle ve Stromovce dorazili zmáčení cyklisté kolem půl deváté a za hlasitého "hurá" zvedli svá kola nad hlavu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy