Pět tisíc cyklistů na chvíli vzalo pražské ulice autům

ČTK ČTK
19. 4. 2012 21:55
Velká jarní cyklojízda vybídla magistrát, aby investoval do dopravy na kole
Polovina Nuselského mostu v rukou cyklistů. Cyklojízda 19. dubna 2012.
Polovina Nuselského mostu v rukou cyklistů. Cyklojízda 19. dubna 2012. | Foto: ČTK

Praha - Na velkou jarní cyklojízdu centrem Prahy se ve čtvrtek vpodvečer z náměstí Jiřího z Poděbrad vypravilo asi pět tisíc lidí všech věkových kategorií. Nadšení cyklisté, někteří v barevných kostýmech a kvůli dešti především v pláštěnkách, zamířili na nejrůznějších typech kol do Stromovky.

Desetikilometrová trasa záměrně vedla po frekventované magistrále a Nuselském mostě. Organizátoři tak chtěli poukázat na zvyšující se počet aut v ulicích a vyzvat další lidi, aby ke každodenním jízdám po městě používali bicykl.
 
"Chceme propagovat městskou cyklistiku, představit kolo jako plnohodnotný dopravní prostředek," řekl ČTK za pořadatele ze sdružení Auto*Mat Jan Krčmář. Počet cyklistů se každý rok zvyšuje, od roku 2002, kdy Praha se sčítáním začala, narostl jejich počet desetinásobně. Zároveň stoupá počet lidí, kteří kolo používají k cestám do školy nebo do práce, ne jen k rekreaci.

Cyklojízda zabrala v obou směrech magistrálu, Nuselský most cyklistům v jednu chvíli patřil úplně celý. Ačkoliv organizátoři za pomoci policie museli po celé trase postupně zastavovat dopravu, řidiči často nadšence zdravili troubením a například v Legerově ulici na ně lidé mávali z oken. Podle několika účastníků se zdálo, že jen několika málo řidičům taxi se jejich zdržení kvůli cyklojízdě nezamlouvalo.

Na cyklojízdu, které se každý rok účastní tisíce lidí, vyrazili i letos někteří cyklisté v originálních převlecích a maskách. Vyzvali je k tomu i samotní organizátoři. "Pozitivní obraz městské cyklistiky nevytváří kola samotná, ale my, kdo na nich jedeme," uvedli na svém webu. Lidé jeli na městských i horských kolech, na moderních i starých prototypech bicyklů, někteří přijeli na koloběžkách, in-line bruslích i skateboardech.

Do cíle ve Stromovce dorazili zmáčení cyklisté kolem půl deváté a za hlasitého "hurá" zvedli svá kola nad hlavu.

 

Právě se děje

Další zprávy