Pět eskalátorů na Můstku má vadu, kvůli níž se zranili lidé

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 12. 2014 15:49
Prověrky eskalátorů budou pokračovat i v jiných stanicích pražského metra.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Martin Novák

Praha - Pět eskalátorů v metru na pražském Můstku má stejnou vadu, kvůli níž se v listopadu zranily tři ženy. Pohyblivé schody se tehdy náhle rozjely opačným směrem. Závady odhalily následné kontroly eskalátorů stejného výrobce, firmy Kone, uvedl mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl.

"V tuto chvíli máme potvrzenu stejnou závadu u pěti eskalátorů od firmy Kone. V tomto ohledu musím říci, že jsem skutečně znepokojen rozsahem poškození," uvedl generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Podle firmy Kone závadu způsobila chybná součástka uvnitř pohonu. Jde o ojedinělou situaci a podle prohlášení Kone se závada nevyskytuje u žádných dalších eskalátorů v metru či na jiných místech v ČR.

"Společnost KONE identifikovala přesnou příčinu závady eskalátoru v pondělí 8.12.2014 večer. Závadu způsobila chybná součástka uvnitř pohonu pěti eskalátorů instalovaných ve stanici metra Můstek. Tyto součástky byly dodány subdodavatelem společnosti KONE," uvedl generální ředitel KONE Filipe Nobrega.

Pětice vadných schodů je ve stanici Můstek na lince metra B, kde je dohromady deset eskalátorů. Na stanici Staroměstská prověrka stejného typu schodů chybu neodhalila.

Na konci listopadu se jedny pohyblivé schody na Můstku prudce zastavily a poté rozjely opačným směrem. Při pádech cestujících se zranily tři ženy. Dopravní podnik potom začal prověřovat eskalátory od firmy Kone.

Kdy budou provedeny opravy a jak dlouho mohou trvat, zatím není podle mluvčího podniku jasné. "Firma Kone stále nedodala požadovanou dokumentaci včetně výkresů a výpočtů. Na těchto podkladech bude stát i další šetření," sdělil. Šéf dopravního podniku ale uvedl, že minimální doba nutná pro výměnu vadných součástí je asi dva týdny.

Firma Kone uvedla, že je schopna zprovoznit eskalátory na Můstku v co nejkratším možném termínu. "Společnost KONE se aktivně podílela na vyšetřování a pomáhala jak vyšetřovatelům, tak Dopravnímu podniku s vyšetřením závady eskalátoru, jež způsobila nehodu," dodal Nobrega.

Kromě eskalátorů na Můstku, kde byly odhaleny závady, kontroloval podnik schody na stanici Staroměstská. Koncem minulého týdne oznámil, že na Staroměstské jsou schody bezpečné. Dvanáct eskalátorů stejného typu od společnosti KONE je také na Hlavním nádraží, na Florenci a na Náměstí Republiky. V těchto stanicích kontroly žádné závady neodhalily.

KONE poslední z eskalátorů dodala Praze v roce 2007. Od roku 2011 nemá žádné eskalátory v pražském metru v servisní péči.

 

Právě se děje

Další zprávy