Pět čtvrtí Prahy bylo bez vody, při opravě se zranil dělník

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2014 15:01
Havárie potrubí připravila o vodu obyvatele Smíchova, Hradčan, Malé Strany, Střešovic a Břevnova.
Domácnosti jsou bez vody od úterý.
Domácnosti jsou bez vody od úterý. | Foto: Reuters

Praha - Zhruba 30 tisíc Pražanů bylo od úterý bez vody po havárii potrubí.

Výpadek připravil o vodu obyvatele Smíchova, Hradčan, Malé Strany, Střešovic a Břevnova už v úterý, ale oprava musela být přerušena kvůli vážnému zranění dělníka.

Práce skončily asi kolem 14. hodiny, než se plně obnoví dodávky vody, může to však v některých oblastech trvat i desítky minut až hodiny, řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. V ulicích je rozmístěno 60 cisteren s pitnou vodou.

Poškozeno bylo v úterý před polednem vodovodní potrubí o průměru 60 centimetrů v Markétské ulici na Břevnově.

"Kvůli vážnému pracovnímu úrazu dělníka dodavatele jsme v nočních hodinách museli práce přerušit," uvedl Mrázek. Oprava mohla znovu začít až ve středu kolem 09:00. "Zákazníkům se za nepříjemnosti vzniklé s omezením dodávky pitné vody omlouváme," dodal.

Pražský primátor Tomáš Hudeček uvedl, že sleduje vývoj situace. "Bohužel, ani takovýmto haváriím velkého rozsahu se čas od času nevyhneme. Snažíme se o co nejrychlejší opravu a odstranění následků," uvedl.

Bez vody jsou i školy

Bez vody zůstalo i několik škol. "Mateřská škola Meziškolská má problémy. Je zde dnes zhruba 20 dětí, se kterými rodiče nemohli zůstat doma. Základní škola Pod Marjánkou nevaří a nevydává obědy, školní družina pro první stupeň je zajištěna," uvedl mluvčí radnice Prahy 6 Adam Halmoši.

Některé další školy vyučují v omezeném režimu. Omezení provozu hlásí i ordinace a lékárna v Poliklinice Pod Marjánkou, a to asi do 18:00.

I ve zmíněných oblastech, které postihl výpadek, může části obyvatel voda téct. A po obnovení dodávek zase může voda znovu začít téct lidem na různých místech Prahy v různou dobu. Opravy totiž sice byly hotové už před 14:00, ale než se zavzdušněné potrubí zcela naplní, může to trvat i několik hodin.

Bližší informace o lokalitách zasažených havárií vody si mohou lidé vyhledat na webu PVK. "Tam najdou i adresy, kde jsou přistavené cisterny," doplnil mluvčí. Informace poskytuje firma také na zákaznické telefonní lince 840 111 112.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy