Místo aut budou na Malostranském náměstí slunečníky. Krnáčová chce na oslavu uspořádat piknik

ČTK ČTK
20. 6. 2016 17:31
Na Malostranském náměstí se po zrušení parkoviště objeví židle a slunečníky, možná pojízdná kavárna. Městská rada vybere koordinátora programu. Novinářům to v pondělí řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Praha po dlouhé diskusi k 1. červenci ruší parkoviště, které zabíralo většinu plochy náměstí. Město chce uspořádat na oslavu piknik, dodala primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).
Vizualizace nové podoby Malostranského náměstí.
Vizualizace nové podoby Malostranského náměstí. | Foto: Ing.arch. Martin Hájek, Ing.arch. Václav Hájek, Ing.arch. Petr Horský

Praha - Už za necelé dva týdny vystřídají auta na Malostranském náměstí židle a slunečníky. Od 1. července město ruší parkoviště, které bránili někteří poslanci. Na oslavu se Praha chystá uspořádat piknik, řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Podle představ primátorky je třeba nejprve náměstí po zrušeném parkovišti uklidit, potom budou instalovány přenosné židle a stoly, slunečníky a několik stromů v květináčích. Doplní jeden platan, který na náměstí roste. Náměstí by mohlo sloužit k odpočinku i studentům matematicko-fyzikální fakulty, která na náměstí sídlí.

Pro divadelní či hudební vystoupení naopak podle Krnáčové místo příliš vhodné není. "Není tady moc prostor pro hlasitou produkci, protože tady každých pár minut projíždí tramvaj," dodala.

Téma Malostranského náměstí bude v úterý také na programu jednání rady. Má začít hledat jeho koordinátora. "Malostranská beseda chce být koordinátorem. Já si myslím, že by to neměl být jeden spolek, ale nezávislý člověk, který by koordinoval všechny spolky," řekla Krnáčová.

Odborná porota vloni v září 2014 v mezinárodní architektonické soutěži vybrala návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. Nyní magistrátní odbor technické vybavenosti dopracovává studii regenerace, kterou musí následně projednat a schválit pražští radní.

Proti zrušení parkoviště, které leží nedaleko Poslanecké sněmovny, se před časem postavili někteří poslanci, mezi nimi byl například Roman Váňa z ČSSD, zapochyboval také František Laudát (TOP 09).

Kromě Malostranského náměstí chce Praha vypovědět smlouvy dalším nájemcům placených parkovišť. Celkem jde o více než 90 míst. Důvodem jsou nízké ceny nájmů. Podle Dolínka se uvažuje například o Senovážném náměstí nebo parkovišti na Alšově nábřeží.

 

Právě se děje

Další zprávy