Parkovací zóny v Praze by se měly rozšířit, říká budoucí náměstek Scheinherr

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 11. 2018 10:33
Počet aut v metropoli vzrostl za 17 let takřka o polovinu. Město by mělo rozšířit parkovací zóny a přispět na stavbu záchytných parkovišť, říká Adam Scheinherr z hnutí Praha sobě, který má být podle koaliční dohody novým náměstkem pro dopravu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Zóny placeného stání platí prakticky na celém území Prahy 1, 2, 3 a 7. A pak také na části území městských částí 4, 5, 6 a 8. Jejich zavedení na části území letos schválila i Praha 9. "Tím, jak se rozšířily parkovací zóny do dalších oblastí, začali si stěžovat občané z oblastí, kde ještě nejsou. Znamená to pro ně zátěž, každý tam nyní parkuje," řekl Aktuálně.cz Scheinherr.

Zóny placeného parkování v metropoli by se proto podle něj měly rozšířit i do dalších městských částí.

Kromě rozšíření je ve hře také to, zda v systému neudělat nějaké menší změny. "Chceme udělat odbornou debatu, pozvat lidi z různých evropských států, aby řekli, jak to tam řeší," uvádí Scheinherr. Nově vznikající koalice se přitom již shodla, že případný zásah by neměl být velký, a je rozhodně proti tomu, aby v Praze vznikla jediná zóna.

To, že Pražané nemohou bezplatně zaparkovat v jiné městské části, než kde si platí oprávnění, je přitom jednou z nejčastějších výtek, které na adresu zón zaznívají. Nová koalice má ale zdůvodnění, proč na tom nechce nic měnit. Bojí se totiž, že by lidé začali znovu pro přepravu mezi městskými částmi využívat místo hromadné dopravy osobní vozy. 

Počet aut v Praze přitom neustále stoupá. Podle Centrálního registru vozidel vzrostl od počátku tisíciletí - tedy za více než 17 let - takřka o polovinu. Zatímco v lednu 2001 jich v metropoli bylo zaevidováno 799 tisíc, letos v srpnu to již bylo 1,179 milionu. A k tomu je nutno připočítat auta těch, kdo do metropole každodenně dojíždějí, a to nejen za prací.  

Hlavní problém: výkup pozemků

Hlavní město sice plánuje výstavbu P+R parkovišť, především u stanic metra na okrajích Prahy, ta ale jsou stále jen ve fázi slibů.

"Je to ten samý problém jako u skoro každé další dopravní stavby - výkup pozemků, který je v Praze neefektivní a projekty na tom padají. Je nutné zajistit efektivní výkup pozemků na dopravní stavby, jinak se nikam nehneme," říká Scheinherr. Ten také chce spolupracovat se Středočeským krajem a obcemi v okolí, aby záchytná parkoviště vznikala u nádraží obcí za okrajem Prahy. Podle Scheinherra by jim navíc měla Praha finančně přispět.

"Praha je historické město, máme tu i další historická města a všechna trpí tím samým problémem. Těžko rozšíříte ulice, abyste tam dostali kapacitní komunikace a ještě k tomu další parkoviště. A podzemní parkoviště jsou zase šíleně drahá," vysvětluje Scheinherr.

Parkování přes noc v obchoďáku?

"To, co můžeme jako první udělat, jsou ta P+R parkoviště a dohodnout se se soukromými vlastníky obchodních center, za jakých podmínek by tam například přes noc nechali parkovat rezidenty," popisuje nejbližší plány.

Ve volebním programu hnutí Praha sobě, které Scheinherra nominovalo, je i revize nevýhodných smluv s nájemci městských pozemků. "Získaný prostor by pak šlo nabídnout k parkování rezidentům a návštěvníkům," uvádí program, který poukazuje právě na to, že město má řadu volných prostor, které nevyužívá.

VIDEO: Zásady parkování v metropoli

Praha sjednotila zóny pro placené stání ve svých ulicích. Jednotné už jsou i parkomaty, jako alternativu můžete použít i Virtuální parkovací hodiny. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy