Parkovací zóny v Praze 3 a 6 se letos zavést nestihnou

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 9. 2012 15:00
Magistrát zatím nevybral dodavatele automatů, nejbližší termín je příští jaro
Foto: Radek Pecák

Praha - Městské části Praha 3 a Praha 6 měly letos na podzim zavádět zóny placeného stání. Na řešení problémů s parkováním si ale budou muset počkat, a to nejméně dalšího půl roku.

Magistrát totiž stále nevypsal výběrová řízení na dodavatele parkovacích automatů, ačkoli o nich radní rozhodli již na jaře tohoto roku.

"O rozšíření ZPS v rámci Prahy 3 na Jarov již rada hlavního města rozhodla, nicméně musí proběhnout výběrové řízení na správcovskou firmu, o čemž rozhoduje také hlavní město," uvedl mluvčí Prahy 3.

Otázku, kdy bude řízení vypsáno, nechal pražský magistrát bez odpovědi. Termín neznají ani dotčené městské části.

Magistrát nicméně očekává, že parkovací zóny by mohly být uvedeny do provozu v první půli následujícího roku. "Pokud se ovšem například neodvolá neúspěšný žadatel a nevznese námitky, pak se doba zahájení může oddálit," uvedl radní pro dopravu Josef Nosek (ODS).

Praha 3 už systém placeného stání částečně provozuje od roku 2008. Jedinou oblastí s volným parkováním zůstává území Jarova. "Opatření se dotkne více než 5 tisíc parkovacích míst," uvedl mluvčí Prahy 3.

Praha 6 hodlá zřídit 9500 parkovacích míst. "Zóny budou zavedeny v centrálních částech Dejvic, Bubenče a Hradčan a v části ulice Bělohorské," popsal mluvčí městské části Jan Záruba.

Třetí a šestý obvod se parkovacích zón dočkají současně s městskými částmi 11 a 5. Praha 5 chce zavést zóny v centru Smíchova a části Košíř. V Praze 11 by placené parkování mělo začít fungovat u stanic metra Opatov, Chodov, Háje a Roztyly.

Magistrát plánuje, že by při zavádění nových zón využil systém PPP. Vítězná firma by pořídila parkovací automaty a deset let by se o parkování starala. Pak by přístroje přešly do majetku města.

V nových zónách bude dle schváleného projektu provozováno 394 parkovacích automatů. Souhrnná hodnota zakázek by měla činit asi 650 milionů korun.

Na konci příštího roku chce zóny zavést také Praha 4, problémy jsou hlavně kolem stanic metra od Vyšehradu po Kačerov.

"O zavedení a provozování ZPS na svém území projevily zájem také městské části Praha 8, 9, 13 či Praha-Klánovice, které si v současnosti nechávají zpracovávat projektové dokumentace pro realizaci zóny placeného stání na vybraná území své městské části," dodal Nosek.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Parkování v Praze.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy