Palmovka je jako Las Vegas, automaty Praze vydělávají

Tereza Krobová Tereza Krobová
24. 10. 2012 11:55
Jen na území Prahy 8 je téměř 1500 strojů. Čím více, tím více peněz pro radnici
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Navzdory proklamacím o nutném omezení hazardu to v Praze na Palmovce vypadá jako v trochu zašlém Las Vegas a městské části jsou novým loterijním zákonem motivovány mít naopak co nejvíce hracích přístrojů. Tím více peněz totiž dostanou.

Rekordmanem v celé metropoli je právě Praha 8. Ve 2. čtvrtletí letošního roku zde blikalo téměř 1500 automatů. Ačkoli oproti předchozím třem měsícům klesl počet téměř o stovku přístrojů, stále je to v době proklamovaného omezování hazardu alarmující číslo.

"Některé ulice v okolí Palmovky připomínají Las Vegas, přičemž se na herny a kasina nabaluje pouliční kriminalita, distribuce tvrdých drog, vandalismus a další nežádoucí jevy. Praha by se měla zbavit většiny heren na svém území a ne formou dotací městské části k šíření hazardu motivovat," říká k situaci Petr Vilgus, zastupitel Prahy 8 a člen vedení Strany zelených v Praze.

Zelení navíc upozorňují na fakt, že podle nového loterijního zákona se peníze jednotlivým částem rozdělují podle počtu automatů. Městská část Prahy 8 si tak za půl roku přijde na téměř 20 milionů korun.

"Praha dává schválením systému rozdělení peněz jasně najevo, že nechce a nebude motivovat městské části k boji s hazardem. Jednoduše - čím víc hazardu povolíš, tím víc peněz dostaneš," upozorňuje místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut (SZ).

Zelení proto žádají Bohuslava Svobodu, aby stáhl návrh na rozdělení peněz z hazardu, který chce ve čtvrtek předložit. Navrhují, aby se výdělky městským částem přerozdělily podle počtu obyvatel.

Současná situace se nelíbí ani místním občanům a na úterý proto svolali veřejnou debatu s názvem "Kolik heren potřebuje Praha 8".

Šance proti hazardu zakročit

Radnice Prahy 8 má nyní šanci proti hazardu zakročit, magistrát bude totiž vyhlášku o hernách v listopadu novelizovat. Právě nyní mají jednotlivé městské části šanci se k ní vyjádřit a říct, kolik heren chtějí na svém území mít.

Zatímco městské části 1, 2, 3, 6 a 12 již potvrdily, že hazard nebudou tolerovat, radní Prahy 8 se podle organizátorů debaty na výraznější omezení nechystají.

Zavření tak hrozí jen těm podnikům, u kterých se prokážou problémy s kriminalitou.

"Nesouhlasíme ale s takto plochým pohledem na problematiku heren," řekla Hana Matoušová, jedna z organizátorek debaty a obyvatelka Palmovky.

"Hráčství je droga s obrovskými sociálními a ekonomickými dopady, a tak bychom k němu měli přistupovat se všemi restrikcemi, které s drogami souvisí. Navíc to, že se tvrdé drogy prodávají v bezprostředním okolí heren, má své racionální důvody - herny slouží jako pračky peněz," dodala.

Praha 8: bojujeme, jak se dá

Podle mluvčí Prahy 8 Heleny Šmídové není tak jednoduché herny rušit. Pokud se u nich neprokáže kriminální činnost, hrozí nebezpečí omezování podnikání.

Městská část se podle ní přesto snaží proti hazardu bojovat, usiluje především o zkrácení lhůty, do které je herna nucena skončit.

Zatímco v současnosti má čas 3 roky, Praha 8 by chtěla dobu zkrátit na šest měsíců. "S problematikou heren můžeme dělat něco v případě, že by se takto změnily podmínky," řekla Aktuálně.cz Šmídová.

To podle ní souvisí i s problémovou Palmovkou. Již v srpnu se Praha 8 rozhodla zrušit jednu z heren v Heydukově ulici, u které se prokázala kriminální činnost, právě tříletá lhůta však nedovoluje zrušit ji "okamžitě".

V případě Palmovky však navíc nejsou problémem jen herny. "Není to o tom, že pokud z podniků zmizí automaty, situace se najednou změní. Situace vyžaduje komplexní přístup," dodala mluvčí s tím, že Praha 8 proto permanentně spolupracuje i s policií.

Na konci srpna tak například umístila na Palmovku mobilní služebnu pražských strážníků a instaluje nové kamerové systémy. Plánuje také zmapovat výskyt infekčních onemocnění mezi uživateli drog v okolí.

Procházka s bývalým gamblerem

Nespokojení občané na úterý svolali veřejnou diskusi, kde by měli mít všichni možnost se k regulaci hazardu vyjádřit. Pozvali na ni i starostu Prahy 8, ten však již má jiný program.

"Jde již o čtvrtou veřejnou debatu organizovanou občany Prahy 8, na kterou si Jiří Janků (ODS) čas nenašel. Jeho omluva navíc pokaždé přišla v den konání debaty a pan starosta za sebe nikdy nenabídl zástupce, který by jeho názory veřejnosti prezentoval," doplňují organizátoři.

Přestože úterní diskuse se neúčastnil nikdo z vedení městské části, dorazil psycholog Michael Kostka z Psychiatrické léčebny Bohnice, Martin Svoboda z o. s. Občané proti hazardu a terénní pracovník Progressive o.s. Vojtěch Janouškovec.

Debatě předcházela procházka Palmovkou s průvodcem, který si gamblerstvím prošel a skončil kvůli němu na ulici.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy