Ostře střežená mince za 144 milionů je v Praze

ČTK ČTK
12. 3. 2012 13:15
Výstava nejdražší zlaté mince světa Double Eagle potrvá v Národním muzeu jen dva dny
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Národní muzeum

Praha - Přísná bezpečnostní opatření provázejí v Nové budově Národního muzea v Praze dvoudenní výstavu nejdražší zlaté mince světa - americké dvacetidolarovky Double Eagle z roku 1933.

Je vůbec nejdražší zlatou mincí, která se kdy objevila na světových aukcích.

Její hodnota činí osm milionů dolarů (zhruba 144,5 milionu korun).

Vedoucí numismatické sbírky muzea Luboš Polanský ji označil za unikát.

"Naše sbírky obsahují podobné cennosti od nejstarších mincí řeckých, římských, keltských i z počátků české historie. Většinou však neprošly aukční síní, takže nemůžeme stanovit jejich současnou hodnotu. Navíc jejich hodnota z historického hlediska je v podstatě nevyčíslitelná," řekl před vernisáží.

"K dnešnímu datu se ví o existenci 13 exemplářů Double Eagle z roku 1933," uvedl ředitel Národní pokladnice Libor Veselý.

Tato společnost je předním distributorem pamětních mincí a medailí na světě, hlavní sídlo má v Amsterdamu. Praha je čtvrtou zastávkou této mince; po Londýně, Dublinu a Bruselu. Evropské "turné" zahrne ještě Varšavu, Oslo a vyvrcholí v Helsinkách.

Zájemci mohou minci spatřit dnes do 18:00, v úterý od 10:00 do 20:00 hodin, a to zdarma.

Je umístěna v trezorové vitríně za pancéřovým sklem. O její bezpečí se starají nenápadní ozbrojení muži v civilu.

"Vozíme si je včetně speciální vitríny s sebou, další ochranku dostáváme v místech vystavení," prozradila kurátorka numismatické sbírky Národního muzea americké historie Karen Leeová. Částku, na kterou je mince pojištěna, však nesdělila.

Podle Leeové, jejíž dědeček přijel do USA v roce 1921 ze Slovenska, souvisí vznik této mince s americkou "zlatou horečkou", po níž bylo možné razit mince z tohoto kovu. "V době hospodářské krize Amerika od používání zlatých mincí opustila," upozornila na pozoruhodnou historii tohoto platidla.

Několik exemplářů uniklo

Příběh Double Eagle z roku 1933 začíná v průběhu světové krize, těsně po inauguraci Franklina Roosevelta, který chtěl zachránit zemi před insolvencí. Vydal pokyn, který zakazoval shromažďování zlata a vyžadoval, aby si občané vyměnili mince za bankovky.

A tak byly všechny mince roztaveny do zlatých prutů a uschovány ve Fort Knoxu. Přesto několik exemplářů uniklo.

Jeden pronásledovala tajná služba téměř 70 let. Před deseti lety se proslulý Double Eagle z roku 1933 dostal na aukci v Sotheby´s a byl prodán za 7,6 milionu dolarů anonymnímu kupci.

Dnes mohou zájemci tuto minci vidět ve Federal Reserve Bank of New York. Další dva exempláře Double Eagle jsou v Národním muzeu americké historie.

 

Právě se děje

Další zprávy