Opencard porušuje zákon. Praze hrozí milionová pokuta

Michal Štůsek Michal Štůsek
24. 11. 2010 14:10
ÚOOÚ tvrdí, že projekt porušuje zákon o ochraně osobních údajů
Městu hrozí pokuta až ve výši pěti milionů korun
Městu hrozí pokuta až ve výši pěti milionů korun | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Praze hrozí až pětimilionová pokuta za projekt Opencard. Úřad pro ochranu osobních údajů dospěl k závěru, že magistrát pochybil jako správce osobních údajů, čímž porušuje zákon na jejich ochranu.

Zástupce projektu Opencard ale považuje celý projekt za legální a legitimní a nemyslí si, že by v konečné podobě tak vysokou pokutu město dostalo.

"Jedná se o částku, kterou v daném rámci stanovuje zákon. Historie už několikrát potvrdila, že tomu tak nakonec ve výsledku není," sdělil Aktuálně.cz mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný.

Podle mluvčí ÚOOÚ Hany Štěpánkové se město tučné pokutě nevyhne. "Konečnou částku určí až náš správní úřad. Vzhledem k počtu postižených se dá očekávat, že se bude jednat o vyšší hranici," uvedla.

"Úřad napadl způsob našeho zpracování údajů po expiraci karty," dodává Martin Opatrný s tím, že ÚOOÚ nepovažuje za nutné, aby měl magistrát data i poté, co platnost karty skončí. "Informace můžeme použít i zpětně, například při dědických řízeních," vysvětluje mluvčí, proč si město za archivací dat stojí. Přiznává však, že tento bod bude ještě potřeba vyjasnit.

Úřad opět městu vytknul nedostatečnou informační kampaň k projektu. "Informační kampaň probíhající v době kontroly ohledně projektu Opencard bylo možné vnímat částečně jako jednostranně zaměřenou, což v některých případech mohlo vzbudit dojem, že pořízení osobní karty Opencard je povinností a nikoli možností," stojí v rozhodnutí ÚOOÚ.

Město ale stejný postoj nesdílí. "Je to nesmysl, informační kampaň byla dostatečná," popírá tvrzení mluvčí.

Kartu Pražana v tuto chvíli vlastní více než 600 tisíc lidí, tedy asi polovina Prahy.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Německá policie vyšetřuje motiv řidiče, který najel do průvodu. V nemocnici zůstává 35 lidí

Po incidentu, při kterém v pondělí 29letý Němec najel autem do masopustního průvodu v hesenském Volkmarsenu, zůstává 35 lidí v nemocnici. Dalších 17 bylo ošetřeno ambulantně. Na Twitteru to uvedla hesenská policie, podle níž je mezi zraněnými také 18 dětí.

Řidič do průvodu vjel kolem 14:45, když předtím podle německých médií objel policejní zátarasy. Muž, který se podle listu Bild jmenuje Maurice P. a také pochází z této zhruba sedmitisícové obce, utrpěl při činu poranění hlavy. Proč do průvodu najel, stále není zřejmé. Policie hovoří o tom, že tak učinil záměrně, zároveň ale nemá indicie, že by šlo o politicky motivovaný trestný čin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německá ekonomika ve čtvrtletí stagnovala, potvrdili statistici

Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,1 procenta v předchozím kvartálu podle očekávání stagnoval. Ve své konečné zprávě to v úterý uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Hlavní podíl měl na výsledku pokles vývozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy