Odvolání připravil Agrofert, je to křivda, psal v dopise Ďuriš. Předložte důkazy, tweetuje Krnáčová

ČTK ČTK
24. 5. 2016 17:05
Exředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš se dopisem rozloučil se zaměstnanci. V dopise píše, že své odvolání vnímá jako křivdu, ale zároveň také jako krok, na který má akcionář, tedy město, právo. "To, co mi už standardní nepřipadá, je fakt, že dokument o mém odvolání připravovali právníci Agrofertu, nikoli odpovědní zaměstnanci DPP," uvedl. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) Ďuriše na Twitteru vyzvala, aby předložil důkazy. Představenstvo DPP odvolalo Ďuriše na základě doporučení dozorčí rady.
Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Bývalý ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Jaroslav Ďuriš se rozloučil se zaměstnanci dopisem, v němž uvádí, že na jeho odvolání se podíleli právníci Agrofertu. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) jej na Twitteru vyzvala, aby předložil důkazy. Ďuriše minulý týden odvolalo představenstvo na popud dozorčí rady, část odborářů proto vyhlásila stávkovou pohotovost.

"Chci jasný důkaz pro Vaše tvrzení, pane Ďuriši. A chci ho okamžitě," napsala Krnáčová na Twitter.

Bývalý ředitel v dopise píše, že své odvolání vnímá jako křivdu, ale zároveň také jako krok, na který má akcionář, tedy město, právo. "To, co mi už standardní nepřipadá, je fakt, že dokument o mém odvolání připravovali právníci Agrofertu, nikoli odpovědní zaměstnanci DPP," uvedl.

O tom, že by se na odvolání mohli podílet zmínění právníci, mluvil v pondělí také prezident odborářů Jiří Obitko. Podle něj mají odboráři stejné informace jako bývalý ředitel. Odboráři z jeho organizace jsou od minulého týdne ve stávkové pohotovosti.

Hloupost, nesmysl a pitomost

Podíl právníků na propuštění Ďuriše v pondělí Krnáčová v prohlášení pro ČTK odmítla a označila za "hloupost, nesmysl a pitomost".

Představenstvo DPP odvolalo Ďuriše a ekonomickou ředitelku Magdalenu Češkovou na základě doporučení dozorčí rady. Vedením podniku je nyní pověřen dopravní ředitel Ladislav Urbánek, novým předsedou představenstva se stal Martin Gillar z České pošty.

Češkovou nahradí ve funkci ekonomické ředitelky dosavadní vedoucí odboru účetnictví Marek Polický. V představenstvu ji nahradil technický ředitel DPP Jan Šurovský. Kdy bude vypsáno výběrové řízení a zvolen nový ředitel DPP, zatím není jasné.

DPP je největší městskou firmou a zaměstnává asi 10 tisíc lidí. Praha jeho fungování dotuje více než 11 miliardami korun ročně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy