Krnáčová ustála útok na pražskou radu. Plán ODS neměl dostatečnou podporu

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 10. 9. 2015 14:12
Pražská ODS vyzvala před čtvrtečním jednáním zastupitelstva klub TOP 09, zastupitelský Klub nezávislých a Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN) k debatě o sestavení nové rady hlavního města. Alexandra Udženija z ODS následně navrhla, aby do programu jednání přibyly jednotlivé body o hlasování o odvolání deseti radních a primátorky Prahy Adriany Krnáčové. Návrh však zastupitelé neschválili.
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová.
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská koalice opět ustála pokus o odvolání. Se snahou zbavit mandátů všechny členy rady vystoupila na čtvrtečním zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy Alexandra Udženija z pražského klubu ODS. Ta po schválení programu navrhla dozařazení jedenácti bodů o hlasování o odvolání deseti radních a primátorky Prahy Adriany Krnáčové. Její návrh však neprošel. Většina zastupitelů vládní koalice se při hlasování o návrhu postavila proti nebo se zdržela hlasování. Městská rada má 11 členů a koalice má v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů.

"Ukázalo se, že nám spousta lidí lhala, když například ČSSD tvrdila, že když padne návrh na odvolání Matěje Stropnického (SZ), bude hlasovat pro, nebo pan radní Hašek (ANO) když říkal, že situace v koalici je neudržitelná," řekla ČTK Udženija. Odvolávání radních se během dopoledne snažila do programu zapojit i opoziční TOP 09, ani ona ale neuspěla.

Již před jednáním zastupitelstva vyzval klub ODS klub TOP 09, zastupitelský Klub nezávislých a Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN) k debatě o sestavení nové rady hlavního města. "ODS je znepokojena tím, jak současná koalice spravuje naše hlavní město, které se nerozvíjí a je paralyzováno spory mezi ANO, ČSSD a Trojkoalicí," píše ODS v zaslané zprávě.

Z personální politiky je podle občanských demokratů také zřejmé, že do vedení města zasahují šedé eminence - koho konkrétně mají na mysli, se v usnesení nepíše. Občanští demokraté rovněž uvedli, že místo v radě si nenárokují a případnou koalici podpoří z pozice zastupitelů.

Odpolední interpelace

Během jednání došel čas i na interpelace. Tereza Kněžourková z Pražského fóra odpoledne předstoupila s interpelací na Karla Březinu za ČSSD. "Vážený pravomocně odsouzený zastupiteli, Pražané si bezpochyby zaslouží, aby jejich zájmy zastupovaly osoby s čistým morálním kreditem a trestním rejstříkem. Neoprávněně jste pobíral příjmy z dozorčí rady DPP. Navíc jste příjmy z DPP neuvedl ve svém majetkovém prohlášení a porušil etický kodex zastupitele,“ uvedla.

Zastupiteli ještě vyčetla, že je odpovědný za nákup nových licencí opencard, čímž značně zatížil rozpočet hlavního města a zvýhodnil monopol firmy Haguess. Kněžourková následně vyzvala Karla Březinu k odstoupení. 

Březina však nebyl interpelaci přítomen. Jeho kolega Petr Dolínek tak jen vzkázal, že jí odpoví písemně.

Spory trvají týdny

Spory v koalici ANO, ČSSD a Trojkoalici se rozhořely před několika týdny, kdy nechala primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odebrat svému náměstku Matěji Stropnickému (SZ) některé kompetence. ANO a ČSSD následně uvedly, že Stropnický má skončit. Dnes na jednání zastupitelstva pro jeho odvolání ale jejich zástupci nehlasovali.

Před budovou magistrátu se ráno sešly asi dvě desítky lidí kvůli podpoře setrvání náměstka Stropnického ve funkci a prosazení jeho verze Pražských stavebních předpisů. Na happeningu zahráli scénku, kde postavy s maskami primátorky a náměstka Petra Dolínka (ČSSD) byly při hlasování vedeny jako loutky postavami zastupitele Karla Březiny (ČSSD) a předsedkyní pražské organizace ANO Radmilou Kleslovou.

V Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Má nejtěsnější většinu jednoho hlasu, tedy 33 zastupitelů.

 

Právě se děje

Další zprávy