ODS v Praze 1 požaduje odchod Věcí veřejných z koalice

ČTK ČTK
9. 4. 2011 15:11
Starosta Prahy 1 Lomecký (TOP 09) prosbu nejspíš vyslyší
K odchodu Věcí veřejných z koalice v Praze 1 vyzval starostu šéf ODS v Praze 1 Filip Dvořák
K odchodu Věcí veřejných z koalice v Praze 1 vyzval starostu šéf ODS v Praze 1 Filip Dvořák | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) uvažuje o změně současné koalice na radnici, v které jsou i vysoce postavení členové strany Věci veřejné. Reaguje tak na kauzu, která se kolem nejmenší vlády strany v posledních dnech rozhořela. K vyloučení VV z koalice v Praze 1 Lomeckého vyzvala také opoziční ODS.

V zastupitelstvu prvního pražského obvodu sedí například dvě místopředsedkyně VV a poslankyně Kateřina Klasnová a Karolína Peake. Místostarostkou Prahy 1 je Jana Pařízková, která v minulosti působila jako projektová manažerka bezpečnostní agentury ABL. Do loňských komunálních voleb byl členem zastupitelstva také Jaroslava Škárka, jehož výroky tento týden rozpoutaly kauzu kolem možného uplácení členů VV ze strany dosavadního ministra dopravy a bývalého vlastníka firmy ABL Víta Bárty.

Podle starosty Lomeckého je změna současné koalice v Praze 1 nutná. "Všichni tušíme, že nějaká rekonstrukce koalice musí být, je otázka, jak hluboká bude," řekl ČTK. Lomecký podle svých vlastních slov nechce uplatňovat princip kolektivní viny. Dokáže si představit, že by se ve vedení radnice pouze někteří lidé vyměnili. "O tom se musím poradit s výkonným vedením naší strany," poznamenal. Jasněji by mohlo být v příštích dnech.

K tomu, aby z koalice vyloučil zástupce VV, Lomeckého v pátek večer vyzvala opoziční ODS. Jako důvod občanští demokraté uvedli "jasně prokázané propojení členů Věcí veřejných s bezpečnostní agenturou ABL, která podle slov Jaroslava Škárky sledovala politiky Prahy 1". Mezi sledovanými měly být podle informací Mladé fronty Dnes bývalí starostové Prahy 1 za ODS Petr Hejma a Filip Dvořák.

Lomecký uvedl, že výzva ODS má reálný základ a on na ni bude reagovat. Připustil, že o působení Pařízkové v ABL věděl. "To, co dříve napsala Mladá fronta, to si tady povídali vrabci na Malé Straně dávno. To se tak nějak vědělo, ale neznali se všechny skutečnosti do detailů," dodal Lomecký.

Strana Věci veřejné vznikla v roce 2001 právě v Praze 1, kde získala o rok později první zastupitelský mandát. V dalších letech do strany vstoupili lidé napojení na tehdejšího podnikatele Víta Bártu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Průmyslová výroba v únoru klesla jen mírně, dařilo se i stavebnictví. Dopady pandemie ještě nebyly znát

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 procenta podle revidovaných údajů na 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). K poklesu přispěly podle statistiků hlavně výroba a rozvod energií nebo výroba strojů a zařízení. Do výroby v únoru ještě podle ČSÚ výrazněji nezasáhla pandemie koronaviru. 

Stavební produkce v Česku předminulý měsíc meziročně reálně vzrostla o 5,3 procenta, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila. Ani v tomto případě není podle statistiků dopad epidemie koronaviru a s ním spojených omezení v únorových datech za stavebnictví zatím patrný. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy