ODS kvůli nejasným náborům zrušila tři pražská sdružení

ČTK ČTK
28. 2. 2013 20:23
Rozhodnutí se týká oblastních sdružení v Praze 4, Praze 12 a na Praze-západ
Foto: Jan Langer

Praha - Výkonná rada ODS zrušila oblastní sdružení v Praze 4, Praze 12 a Praze-západ, důvodem je netransparentní nábor nových členů.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas po jednání v Jihlavě řekl, že rada tak rozhodla na jeho návrh a v razantním postupu hodlá pokračovat. Zástupci všech tří zrušených oblastí nařčení odmítli a řekli, že se budou bránit.

Šéf ODS v Praze-západ, která je součástí středočeské ODS, nevylučuje v krajním případě ani soud.

Strana se drolí, krize pokračuje

Nečas uvedl, že spolu s oblastními sdruženími zaniknou desítky místních sdružení, která jsou jejich součástí. Nová vzniknou na základě důvěryhodných lidí, kteří prošli testem voleb, dodal.

Podle politologa Zdeňka Zbořila je čtvrteční krok ODS dalším důkazem toho, že se strana drolí a že její už rok trvající krize pokračuje.

Občanští demokraté nebudou podle Nečase dál tolerovat nedemokratické praktiky.

"Vylučujeme, aby se pokračovalo v tom, že například někde jsou uměle navyšovány počty členů, aby byli uměle členové převáděni jako žoldáci z jednoho místního sdružení do druhého, aby se účelově vstupovalo do místního sdružení pouze několik hodin před konáním místního sněmu," vyjmenovával praktiky, které se podle něj v ODS vyskytovaly.

Do vedoucích funkcí už podle něj nesmí být jmenování lidé s podivnou minulostí. Za nepřijatelné považuje to, aby na tyto praktiky dopláceli lidé, kteří mají podporu voličů a jsou dobrými komunálními či celostátními politiky.

ODS volala po kongresu

Už před jednáním rady se hovořilo o tom, že zrušení hrozí oblastnímu sdružení Praha-západ, a to právě kvůli údajným "černým duším".

Část členů ODS v Praze 4 si zase stěžovala na podivné okolnosti, které prý provázely nedávnou volbu předsedy místního sdružení v Nuslích. Předsedou byl začátkem února zvolen vlivný podnikatel Ondřej Palounek.

V Praze 12 je podle lidí z pražské ODS problém s nedávným sněmem, na kterém bylo zvoleno nové vedení oblastního sdružení. Z funkce byl odvolán dosavadní šéf rady senátor Tomáš Grulich, který přitom na podzim obhájil svůj mandát.

Na sněm prý byli podezřele nominováni delegáti.

Výkonná rada ODS se ve čtvrtek v Jihlavě sešla za situace, kdy ODS klesají preference a z některých krajů v minulých dnech zaznělo volání po předčasném kongresu ODS či alespoň po změně řádného podzimního kongresu na kongres volební.

Jiní občanští demokraté ale poukazují na to, že ODS v současnosti nemá kromě premiéra Petra Nečase jiného jasně vyprofilovaného a obecně přijímaného lídra s dostatečným morálním kreditem.

Vedení Prahy-západ se bude bránit

Vedení Prahy-západ nařčení z náboru "černých duší" odmítlo, hodlá se všemi prostředky bránit.

"V posledních minutách se na mě obrací desítky členů ODS, kteří jsou ve straně pět deset let i více a považují rozhodnutí výkonné rady za plivanec do jejich tváře," řekl předseda sdružení Petr Makovský.

Jde podle něj o krok zavánějící vnitrostranickým pučem.

Podobně hovoří i zástupci dvou dalších rušených oblastí. "Je to bezprecedentní krok předsedy strany ... Rozhodlo se šmahem bez toho, že by se k tomu mohl někdo vyjádřit," uvedl předseda ODS Praha 4 Pavel Caldr.

Také toto sdružení se hodlá bránit. Manažer oblastního sdružení ODS Praha 12 Eugen Satran uvedl, že pokud je někdo spojuje s účelovým nabíráním členů za situace, kdy má oblast méně členů než loni, "tak takový člověk se musel zbláznit".

Senátor Grulich podle něj ve vedení oblasti selhal. "Nebyl žádný účelový nábor, většina delegátů sněmu ho předtím volila, ale on pak na oblast zanevřel a neměl na ni čas a stejní lidé zvolili tento týden nové vedení," dodal Satran z Prahy 12.

Svoboda: Jsou tu lidé, kterých se musíme zbavit

Primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda v České televizi uvedl, že ODS má ve svých řadách i lidi, kteří kvůli tomu, co dělali a dělají, nemají důvěru voličů.

"A to je problém, který musí ODS vyřešit a takovýchto lidí se zbavit," řekl. V této souvislosti zmínil jména podnikatelů Tomáše Hrdličky, Palounka a "reziduálně a historicky" to podle něj platí i pro Romana Janouška.

Podívejte se, jak to vypadalo na listopadovém sjezdu ODS:

"V politické straně mohou fungovat jenom lidé, kteří se k politice veřejně přihlásí, kteří se zodpovídají svým voličům a kteří pracují tak, aby naplnili to, proč byli zvoleni," uvedl.

Přimluvil se za změnu stanov, která by umožnila řešit "zásadní personální problémy".

Svoboda také v ČT poznamenal, že se lidé "v mnoha případech bojí hovořit, protože ten tlak má v sobě i varianty zastrašování". "Ale tak jako mluvím teďka já, tak musí začít mluvit všichni," dodal.

O ničem jsem nevěděl, tvrdí Šťastný

Nad čtvrtečním rozhodnutím Výkonné rady se podivil poslanec Boris Šťastný, někdejší předseda pražské ODS a Svobodův kritik.

"Regionální rada o této věci nikdy nejednala. Je to pro mě překvapením," uvedl Šťastný, který je z oblastního sdružení Praha 10. Nepamatuje se prý, že by někdy v ODS byla zrušena celá oblast "bez širší debaty v pražské regionu".

Nejbližší pražská regionální rada má podle něj být příští čtvrtek. "Nerozumím tomu, na základě jakého rozhodnutí byla tato věc řešena. Pokládám to za velmi nestandardní ve chvíli, kdy uvnitř regionu žádný návrh nezazněl," řekl.

Doufá prý, že nejde o "nástroj války uvnitř ODS za účelem získání mocenské převahy."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy