Odpadní vody kvůli odstávce čistírny potečou do Vltavy

ČTK ČTK
6. 8. 2012 13:30
Odstávka potrvá šest hodin, nečistoty v řece zachytí norné stěny
Čistírna odpadních vod v Praze
Čistírna odpadních vod v Praze | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ústřední čistírna odpadních vod v Praze bude mít v úterý ráno plánovanou odstávku.

Důvodem je údržba a revize trafostanic. Veškeré odpadní vody se tak budou po dobu šesti hodin vypouštět do Vltavy, informoval mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.

Odstávka potrvá od jedné hodiny po půlnoci do sedmé ranní. V této době se podle Pokorného vypne napájecí část rozvodny elektrické energie. Po dobu výluky budou u výpustí do Vltavy norné stěny, které budou zachycovat plovoucí nečistoty. Ty pak budou pracovníci PVK sbírat a odvážet k likvidaci.
Prohlédněte si galerii z pražské čistírny:

Akce je předjednaná s pražskou pobočkou České inspekce životního prostředí, součástí odstávky bude i zvýšení průtoku vody tak, aby byly odpady zředěnější, řekla mluvčí inspekce Simona Cigánková.

"Termín i čas odstávky byl stanoven cíleně, neboť srpen je měsíc, kdy je dle historických dat produkce odpadních vod nejnižší," uvedl Pokorný. Podle něj navíc nejméně odpadních vod přitéká v ranních hodinách.

Ústřední pražská čistírna se nachází na Císařském ostrově. Praha ji chtěla za peníze z EU opravit a rozšířit, miliardovou dotaci ale nezíská. Co bude s projektem dál, není dosud jasné.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Teplý podzim přinesl další rekordy, na jižní Moravě bylo 24 stupňů

V Česku v úterý opět padaly teplotní rekordy, zaznamenalo je 45 ze zhruba 150 stanic, které měří alespoň 30 let. Teplo bylo hlavně na východě, ve Strání na Uherskohradišťsku naměřili 23,9 stupně Celsia. Informoval o tom František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na druhou polovinu října byly neobvykle vysoké teploty také ve Vsetíně nebo ve Štítné nad Vláří na Zlínsku, kde bylo shodně 23,7 stupně. Tři místa pak zaznamenala teplotu 23,5 stupně. Jednalo se o Luhačovice, Jablunkov a Hošťálkovou.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy