Odpadní vody kvůli odstávce čistírny potečou do Vltavy

ČTK ČTK
6. 8. 2012 13:30
Odstávka potrvá šest hodin, nečistoty v řece zachytí norné stěny
Čistírna odpadních vod v Praze
Čistírna odpadních vod v Praze | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ústřední čistírna odpadních vod v Praze bude mít v úterý ráno plánovanou odstávku.

Důvodem je údržba a revize trafostanic. Veškeré odpadní vody se tak budou po dobu šesti hodin vypouštět do Vltavy, informoval mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.

Odstávka potrvá od jedné hodiny po půlnoci do sedmé ranní. V této době se podle Pokorného vypne napájecí část rozvodny elektrické energie. Po dobu výluky budou u výpustí do Vltavy norné stěny, které budou zachycovat plovoucí nečistoty. Ty pak budou pracovníci PVK sbírat a odvážet k likvidaci.
Prohlédněte si galerii z pražské čistírny:

Akce je předjednaná s pražskou pobočkou České inspekce životního prostředí, součástí odstávky bude i zvýšení průtoku vody tak, aby byly odpady zředěnější, řekla mluvčí inspekce Simona Cigánková.

"Termín i čas odstávky byl stanoven cíleně, neboť srpen je měsíc, kdy je dle historických dat produkce odpadních vod nejnižší," uvedl Pokorný. Podle něj navíc nejméně odpadních vod přitéká v ranních hodinách.

Ústřední pražská čistírna se nachází na Císařském ostrově. Praha ji chtěla za peníze z EU opravit a rozšířit, miliardovou dotaci ale nezíská. Co bude s projektem dál, není dosud jasné.

 

Právě se děje

před 39 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy