Odmítl se legitimovat, protiteroristická hlídka ho zadržela. Zásah byl v pořádku, řekla policie

Klára Galová
2. 5. 2016 17:30
Policisté a vojáci z protiteroristické hlídky během zákroku proti muži, který se odmítl prokázat doklady, podle pražské policie nepochybili a jednali v souladu se zákonem. Muž prý neuposlechl výzvy a jednal vulgárně. "Tímto jednáním se snažil vyhnout předvedení na policejní služebnu, na které ale i tak skončil, avšak za mnohem dramatičtějších okolností, ke kterým nemuselo vůbec dojít, pokud by se choval k mužům zákona s odpovídajícím respektem a hlavně v souladu se zákonem," odůvodnil zákrok mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Policie společně s vojáky se samopaly nevybíravým způsobem zadržela na Florenci v Praze mladíka, který se odmítal legitimovat. | Video: A2_LARM

Praha – Zákrok policie proti mladému muži, který se na autobusovém nádraží Florenc 23. dubna odmítl prokázat občanským průkazem, byl v pořádku.

O incidentu informoval v neděli deník A2larm. Na stránkách zveřejnil video, které část zásahu policistů a vojáků zachycuje. Podle deníku bylo jejich jednání nepřiměřené.

Mluvčí pražské police Tomáš Hulan uvedl, že smíšená protiteroristická skupina si v hale autobusového nádraží Florenc poblíž fast foodu všimla spícího mladíka zanedbaného zevnějšku a snažila se ho vzbudit. "Nebylo zcela zřejmé, zda dotyčný nemá například zdravotní problémy nebo zda nemůže být nebezpečím pro své okolí," řekl Hulan.

Policisté muže následně vyzvali k předložení dokladu totožnosti. Ten to ale odmítl, s policisty údajně jednal vulgárně a snažil se odejít. "Tímto jednáním se snažil vyhnout předvedení na policejní služebnu, na které ale i tak skončil, avšak za mnohem dramatičtějších okolností, ke kterým nemuselo vůbec dojít, pokud by se choval k mužům zákona s odpovídajícím respektem a hlavně v souladu se zákonem," odůvodnil zákrok Hulan.

Podle slov policejního mluvčího se zadržený nakonec za své jednání omluvil a označil ho za hloupé. Na služebně se podařilo ověřit jeho totožnost a nakonec byl propuštěn.

Celý zákrok smíšené hlídky hodnotil kontrolní orgán. Hlídka podle něj jednala v souladu se zákonem a nijak nepochybila.

Smíšené hlídky byly do českých ulic nasazeny 23. března v návaznosti na teroristické útoky v Bruselu, a to na dva měsíce. Počet a typ jejich zásahů policejní prezidium neeviduje. "Jedná se především o preventivní činnost těchto smíšených hlídek a jejich přítomnost jednoznačně přispívá ke zvýšení bezpečnosti občanů," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy