Odmítl se legitimovat, protiteroristická hlídka ho zadržela. Zásah byl v pořádku, řekla policie

Klára Galová
2. 5. 2016 17:30
Policisté a vojáci z protiteroristické hlídky během zákroku proti muži, který se odmítl prokázat doklady, podle pražské policie nepochybili a jednali v souladu se zákonem. Muž prý neuposlechl výzvy a jednal vulgárně. "Tímto jednáním se snažil vyhnout předvedení na policejní služebnu, na které ale i tak skončil, avšak za mnohem dramatičtějších okolností, ke kterým nemuselo vůbec dojít, pokud by se choval k mužům zákona s odpovídajícím respektem a hlavně v souladu se zákonem," odůvodnil zákrok mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Policie společně s vojáky se samopaly nevybíravým způsobem zadržela na Florenci v Praze mladíka, který se odmítal legitimovat. | Video: A2_LARM

Praha – Zákrok policie proti mladému muži, který se na autobusovém nádraží Florenc 23. dubna odmítl prokázat občanským průkazem, byl v pořádku.

O incidentu informoval v neděli deník A2larm. Na stránkách zveřejnil video, které část zásahu policistů a vojáků zachycuje. Podle deníku bylo jejich jednání nepřiměřené.

Mluvčí pražské police Tomáš Hulan uvedl, že smíšená protiteroristická skupina si v hale autobusového nádraží Florenc poblíž fast foodu všimla spícího mladíka zanedbaného zevnějšku a snažila se ho vzbudit. "Nebylo zcela zřejmé, zda dotyčný nemá například zdravotní problémy nebo zda nemůže být nebezpečím pro své okolí," řekl Hulan.

Policisté muže následně vyzvali k předložení dokladu totožnosti. Ten to ale odmítl, s policisty údajně jednal vulgárně a snažil se odejít. "Tímto jednáním se snažil vyhnout předvedení na policejní služebnu, na které ale i tak skončil, avšak za mnohem dramatičtějších okolností, ke kterým nemuselo vůbec dojít, pokud by se choval k mužům zákona s odpovídajícím respektem a hlavně v souladu se zákonem," odůvodnil zákrok Hulan.

Podle slov policejního mluvčího se zadržený nakonec za své jednání omluvil a označil ho za hloupé. Na služebně se podařilo ověřit jeho totožnost a nakonec byl propuštěn.

Celý zákrok smíšené hlídky hodnotil kontrolní orgán. Hlídka podle něj jednala v souladu se zákonem a nijak nepochybila.

Smíšené hlídky byly do českých ulic nasazeny 23. března v návaznosti na teroristické útoky v Bruselu, a to na dva měsíce. Počet a typ jejich zásahů policejní prezidium neeviduje. "Jedná se především o preventivní činnost těchto smíšených hlídek a jejich přítomnost jednoznačně přispívá ke zvýšení bezpečnosti občanů," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy