Odmítl se legitimovat, protiteroristická hlídka ho zadržela. Zásah byl v pořádku, řekla policie

Klára Galová
2. 5. 2016 17:30
Policisté a vojáci z protiteroristické hlídky během zákroku proti muži, který se odmítl prokázat doklady, podle pražské policie nepochybili a jednali v souladu se zákonem. Muž prý neuposlechl výzvy a jednal vulgárně. "Tímto jednáním se snažil vyhnout předvedení na policejní služebnu, na které ale i tak skončil, avšak za mnohem dramatičtějších okolností, ke kterým nemuselo vůbec dojít, pokud by se choval k mužům zákona s odpovídajícím respektem a hlavně v souladu se zákonem," odůvodnil zákrok mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Policie společně s vojáky se samopaly nevybíravým způsobem zadržela na Florenci v Praze mladíka, který se odmítal legitimovat. | Video: A2_LARM

Praha – Zákrok policie proti mladému muži, který se na autobusovém nádraží Florenc 23. dubna odmítl prokázat občanským průkazem, byl v pořádku.

O incidentu informoval v neděli deník A2larm. Na stránkách zveřejnil video, které část zásahu policistů a vojáků zachycuje. Podle deníku bylo jejich jednání nepřiměřené.

Mluvčí pražské police Tomáš Hulan uvedl, že smíšená protiteroristická skupina si v hale autobusového nádraží Florenc poblíž fast foodu všimla spícího mladíka zanedbaného zevnějšku a snažila se ho vzbudit. "Nebylo zcela zřejmé, zda dotyčný nemá například zdravotní problémy nebo zda nemůže být nebezpečím pro své okolí," řekl Hulan.

Policisté muže následně vyzvali k předložení dokladu totožnosti. Ten to ale odmítl, s policisty údajně jednal vulgárně a snažil se odejít. "Tímto jednáním se snažil vyhnout předvedení na policejní služebnu, na které ale i tak skončil, avšak za mnohem dramatičtějších okolností, ke kterým nemuselo vůbec dojít, pokud by se choval k mužům zákona s odpovídajícím respektem a hlavně v souladu se zákonem," odůvodnil zákrok Hulan.

Podle slov policejního mluvčího se zadržený nakonec za své jednání omluvil a označil ho za hloupé. Na služebně se podařilo ověřit jeho totožnost a nakonec byl propuštěn.

Celý zákrok smíšené hlídky hodnotil kontrolní orgán. Hlídka podle něj jednala v souladu se zákonem a nijak nepochybila.

Smíšené hlídky byly do českých ulic nasazeny 23. března v návaznosti na teroristické útoky v Bruselu, a to na dva měsíce. Počet a typ jejich zásahů policejní prezidium neeviduje. "Jedná se především o preventivní činnost těchto smíšených hlídek a jejich přítomnost jednoznačně přispívá ke zvýšení bezpečnosti občanů," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy