Odmítl se legitimovat, protiteroristická hlídka ho zadržela. Zásah byl v pořádku, řekla policie

Klára Galová
2. 5. 2016 17:30
Policisté a vojáci z protiteroristické hlídky během zákroku proti muži, který se odmítl prokázat doklady, podle pražské policie nepochybili a jednali v souladu se zákonem. Muž prý neuposlechl výzvy a jednal vulgárně. "Tímto jednáním se snažil vyhnout předvedení na policejní služebnu, na které ale i tak skončil, avšak za mnohem dramatičtějších okolností, ke kterým nemuselo vůbec dojít, pokud by se choval k mužům zákona s odpovídajícím respektem a hlavně v souladu se zákonem," odůvodnil zákrok mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Policie společně s vojáky se samopaly nevybíravým způsobem zadržela na Florenci v Praze mladíka, který se odmítal legitimovat. | Video: A2_LARM

Praha – Zákrok policie proti mladému muži, který se na autobusovém nádraží Florenc 23. dubna odmítl prokázat občanským průkazem, byl v pořádku.

O incidentu informoval v neděli deník A2larm. Na stránkách zveřejnil video, které část zásahu policistů a vojáků zachycuje. Podle deníku bylo jejich jednání nepřiměřené.

Mluvčí pražské police Tomáš Hulan uvedl, že smíšená protiteroristická skupina si v hale autobusového nádraží Florenc poblíž fast foodu všimla spícího mladíka zanedbaného zevnějšku a snažila se ho vzbudit. "Nebylo zcela zřejmé, zda dotyčný nemá například zdravotní problémy nebo zda nemůže být nebezpečím pro své okolí," řekl Hulan.

Policisté muže následně vyzvali k předložení dokladu totožnosti. Ten to ale odmítl, s policisty údajně jednal vulgárně a snažil se odejít. "Tímto jednáním se snažil vyhnout předvedení na policejní služebnu, na které ale i tak skončil, avšak za mnohem dramatičtějších okolností, ke kterým nemuselo vůbec dojít, pokud by se choval k mužům zákona s odpovídajícím respektem a hlavně v souladu se zákonem," odůvodnil zákrok Hulan.

Podle slov policejního mluvčího se zadržený nakonec za své jednání omluvil a označil ho za hloupé. Na služebně se podařilo ověřit jeho totožnost a nakonec byl propuštěn.

Celý zákrok smíšené hlídky hodnotil kontrolní orgán. Hlídka podle něj jednala v souladu se zákonem a nijak nepochybila.

Smíšené hlídky byly do českých ulic nasazeny 23. března v návaznosti na teroristické útoky v Bruselu, a to na dva měsíce. Počet a typ jejich zásahů policejní prezidium neeviduje. "Jedná se především o preventivní činnost těchto smíšených hlídek a jejich přítomnost jednoznačně přispívá ke zvýšení bezpečnosti občanů," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy