Odboráři: Zákaz stávky je pošlapáním ústavního práva

ČTK ČTK
13. 6. 2011 10:23
Odboráři z pražského dopravního podniku prý stávku oznámili čtyři pracovní dny předem
Leták, jímž odboráři vysvětlují, proč mají ostatní občané pochopit, že se nedostanou do práce
Leták, jímž odboráři vysvětlují, proč mají ostatní občané pochopit, že se nedostanou do práce | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Odboráři Dopravního podniku Praha (DPP) protestují proti předběžnému opatření, kterým pražský městský soud v pátek zakázal železničním odborům stávku  původně vyhlášenou na pondělí.

Ve svém sdělení upozornili, že jejich organizace ohlásila vedení DPP stávku už minulý týden v úterý, tedy čtyři pracovní dny před jejím konáním. Odboráři po usnesení soudu přesunuli stávku z pondělí na čtvrtek a oproti původním záměrům ji prodloužili na celý den.

"Odborový svaz dopravy jako vyhlašovatel oznámil stávku na 13. června vedení DP Praha již 7. června 2011, to jest čtyři pracovní dny před konáním stávky," sdělili odboráři.

"Zákaz stávky je hrubé pošlapání ústavního práva!"

Podle nich o stávce vědělo jak vedení DPP, tak magistrát, protože už ve čtvrtek se sešli na jednání a podepsali dohodu o postupu a spolupráci při stávce.

"Veřejné oznámení stávky v pátek 10. června bylo jen aktem sdělení veřejnosti o přerušení práce v DPP a dalších firmách na 13. června. Zákonné je podání zaměstnavateli, nikoliv oznámení médiím," uvedli odboráři.

Zákaz stávky označili za "hrubé pošlapání ústavního práva".

Soudce městského soudu v pátek zakázal vyhlásit stávku Odborovému sdružení železničářů, stávkou odborářů DPP se nezabýval.

Vláda prý jen zneužila justici

Zástupci odborových svazů už o víkendu prohlásili, že vláda zneužila justici, a upozornili, že soudce Martin Valehrach, který rozhodl o zákazu dnešní stávky, rozhodl také o nezákonnosti stávky řidičů pražských tramvají v roce 2003.

Předseda pražského městského soudu Jan Sváček se však proti nařčení odborářů ostře ohradil a odmítl, že by soudci rozhodovali na přání politiků.

Ve čtvrtek v době stávky nevyjedou žádné vlaky, osobní ani nákladní. Stát bude také MHD v Brně, v Praze a dalších městech bude hromadná doprava výrazně omezena. Zda bude jezdit v hlavním městě pro dopravu klíčové metro, zatím není jasné.

Zástupci Koalice dopravních odborových svazů (KDOS) v neděli také potvrdili, že se chystají na blokádu silnic. Přesná místa nesdělili s tím, že policie chce blokádu řešit razantnějším způsobem než například před třemi lety.

 

Právě se děje

Další zprávy