Občané Prahy 2 odmítají koloběžky, tvrdí radnice. V anketě ale hlasovalo jen 396 lidí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 8. 2019 15:39
Obyvatelé Prahy 2 v radniční anketě odmítli fungování elektrokoloběžek na území městské části. Během celého července hlasovalo 396 lidí, z nichž 306 bylo proti koloběžkám, 82 bylo pro a osm hlasů bylo neplatných. Radnici vadí, že lidé na koloběžkách často jezdí rychle po chodnících nebo je odkládají na místech, kde překáží chodcům. Společnost Lime v reakci uvedla, že se snaží plnit požadavky radnice plnit. Pozastavila se nad formou ankety, které se účastnil jen zlomek obyvatel - v Praze 2 žije 49 tisíc lidí, účast tak nedosáhla ani jednoho procenta.
Koloběžky Lime.
Koloběžky Lime. | Foto: Tomáš Cetkovský

"Jsme první městská část, která se ptá svých obyvatel na jejich názor ohledně sdílených elektrokoloběžek. Výsledek ankety není překvapením, z reakcí našich obyvatel vím, že mnohým vadí, když se elektrokoloběžky povalují na různých místech a jezdí se na nich po chodnících mezi chodci," řekl místostarosta Jan Korseska (ODS).

Výsledek ankety není pro vedení radnice závazný. Podle Korsesky jej nicméně vezme v potaz při dalších jednáních s provozovatelem, firmou Lime. Jednání se mají týkat toho, jak co nejrychleji odstraňovat špatně zaparkované koloběžky.

Dále bude radnice od firmy chtít, aby doložila dohodu se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS) a potvrzení od ministerstva dopravy, že jsou způsobilé jezdit po silnicích.

Přestože městská část provoz koloběžek na svém území zakázala, podle radnice není zákaz dodržován. Po magistrátu tak chce, aby nastavil pravidla provozu elektrokoloběžek.

Dohody se snažíme plnit, tvrdí provozovatel koloběžek

Provozní manažer Lime Ondřej Široký připomíná, že společnost v minulosti s hlavním městem uzavřela memorandum, které plní. "Praha 2 si jako jediná městská část klade podmínky nad rámec tohoto memoranda a požaduje splnění dalších bodů. Jmenovitě je to písemná dohoda se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých a dále blíže nespecifikovaná certifikace koloběžky. Tyto body se samozřejmě snažíme v maximální míře plnit," řekl Aktuálně.cz Široký. 

S organizací nevidomých podle něj firma pravidelně jedná. "Na základě doporučení SONS upravujeme samotný provoz služby, tedy zejména zóny s omezeným parkováním. Jednáme také s nadací Světluška, se kterou pracujeme na možných způsobech podpory osob se zrakovým postižením," dodal Široký.

Manažer Lime se také pozastavil nad tím, že Praha 2 chce nastavovat politiku podle ankety, které se z 49 tisíc obyvatel městské části zúčastnilo jen necelých 400 lidí. "Věříme, že v jednadvacátém století nebude městská část nastavovat politiku na základě ankety, v rámci které bylo nutné vystřihnout kupónek z papírových radničních novin a dojít s ním osobně k hlasovací urně na radnici," říká Široký.

Hlavní město se už před prázdninami domluvilo na pravidlech s firmou Lime. Zeleno-bílé koloběžky začaly v Praze jezdit loni na konci září a s jejich provozem jsou spojeny stížnosti.

Lidé kritizují především to, že jezdí a parkují na chodnících. Vzniknou tak pro koloběžky dva druhy zón, kdy v případě první se koloběžka vypne, pokud do ní řidič vjede. Druhé zóny budou zelené a budou vymezeny pro parkování koloběžek.

Cyklistika se elektrokoly nezměnila, vývoj zastavit nelze, velký potenciál je v městské kargo dopravě, konec běžných kol ale není na pořadu dne. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

teď

Ve věku 81 let zemřel americký hudební producent Phil Spector. Spolupracoval například s The Beatles. Od roku 2009 si odpykával trest za vraždu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy