Občané Prahy 2 odmítají koloběžky, tvrdí radnice. V anketě ale hlasovalo jen 396 lidí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 8. 2019 15:39
Obyvatelé Prahy 2 v radniční anketě odmítli fungování elektrokoloběžek na území městské části. Během celého července hlasovalo 396 lidí, z nichž 306 bylo proti koloběžkám, 82 bylo pro a osm hlasů bylo neplatných. Radnici vadí, že lidé na koloběžkách často jezdí rychle po chodnících nebo je odkládají na místech, kde překáží chodcům. Společnost Lime v reakci uvedla, že se snaží plnit požadavky radnice plnit. Pozastavila se nad formou ankety, které se účastnil jen zlomek obyvatel - v Praze 2 žije 49 tisíc lidí, účast tak nedosáhla ani jednoho procenta.
Koloběžky Lime.
Koloběžky Lime. | Foto: Tomáš Cetkovský

"Jsme první městská část, která se ptá svých obyvatel na jejich názor ohledně sdílených elektrokoloběžek. Výsledek ankety není překvapením, z reakcí našich obyvatel vím, že mnohým vadí, když se elektrokoloběžky povalují na různých místech a jezdí se na nich po chodnících mezi chodci," řekl místostarosta Jan Korseska (ODS).

Výsledek ankety není pro vedení radnice závazný. Podle Korsesky jej nicméně vezme v potaz při dalších jednáních s provozovatelem, firmou Lime. Jednání se mají týkat toho, jak co nejrychleji odstraňovat špatně zaparkované koloběžky.

Dále bude radnice od firmy chtít, aby doložila dohodu se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS) a potvrzení od ministerstva dopravy, že jsou způsobilé jezdit po silnicích.

Přestože městská část provoz koloběžek na svém území zakázala, podle radnice není zákaz dodržován. Po magistrátu tak chce, aby nastavil pravidla provozu elektrokoloběžek.

Dohody se snažíme plnit, tvrdí provozovatel koloběžek

Provozní manažer Lime Ondřej Široký připomíná, že společnost v minulosti s hlavním městem uzavřela memorandum, které plní. "Praha 2 si jako jediná městská část klade podmínky nad rámec tohoto memoranda a požaduje splnění dalších bodů. Jmenovitě je to písemná dohoda se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých a dále blíže nespecifikovaná certifikace koloběžky. Tyto body se samozřejmě snažíme v maximální míře plnit," řekl Aktuálně.cz Široký. 

S organizací nevidomých podle něj firma pravidelně jedná. "Na základě doporučení SONS upravujeme samotný provoz služby, tedy zejména zóny s omezeným parkováním. Jednáme také s nadací Světluška, se kterou pracujeme na možných způsobech podpory osob se zrakovým postižením," dodal Široký.

Manažer Lime se také pozastavil nad tím, že Praha 2 chce nastavovat politiku podle ankety, které se z 49 tisíc obyvatel městské části zúčastnilo jen necelých 400 lidí. "Věříme, že v jednadvacátém století nebude městská část nastavovat politiku na základě ankety, v rámci které bylo nutné vystřihnout kupónek z papírových radničních novin a dojít s ním osobně k hlasovací urně na radnici," říká Široký.

Hlavní město se už před prázdninami domluvilo na pravidlech s firmou Lime. Zeleno-bílé koloběžky začaly v Praze jezdit loni na konci září a s jejich provozem jsou spojeny stížnosti.

Lidé kritizují především to, že jezdí a parkují na chodnících. Vzniknou tak pro koloběžky dva druhy zón, kdy v případě první se koloběžka vypne, pokud do ní řidič vjede. Druhé zóny budou zelené a budou vymezeny pro parkování koloběžek.

Cyklistika se elektrokoly nezměnila, vývoj zastavit nelze, velký potenciál je v městské kargo dopravě, konec běžných kol ale není na pořadu dne. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 28 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy