Občané Prahy 2 odmítají koloběžky, tvrdí radnice. V anketě ale hlasovalo jen 396 lidí

ČTK Domácí ČTK , Domácí
Aktualizováno 19. 8. 2019 15:39
Obyvatelé Prahy 2 v radniční anketě odmítli fungování elektrokoloběžek na území městské části. Během celého července hlasovalo 396 lidí, z nichž 306 bylo proti koloběžkám, 82 bylo pro a osm hlasů bylo neplatných. Radnici vadí, že lidé na koloběžkách často jezdí rychle po chodnících nebo je odkládají na místech, kde překáží chodcům. Společnost Lime v reakci uvedla, že se snaží plnit požadavky radnice plnit. Pozastavila se nad formou ankety, které se účastnil jen zlomek obyvatel - v Praze 2 žije 49 tisíc lidí, účast tak nedosáhla ani jednoho procenta.
Koloběžky Lime.
Koloběžky Lime. | Foto: Tomáš Cetkovský

"Jsme první městská část, která se ptá svých obyvatel na jejich názor ohledně sdílených elektrokoloběžek. Výsledek ankety není překvapením, z reakcí našich obyvatel vím, že mnohým vadí, když se elektrokoloběžky povalují na různých místech a jezdí se na nich po chodnících mezi chodci," řekl místostarosta Jan Korseska (ODS).

Výsledek ankety není pro vedení radnice závazný. Podle Korsesky jej nicméně vezme v potaz při dalších jednáních s provozovatelem, firmou Lime. Jednání se mají týkat toho, jak co nejrychleji odstraňovat špatně zaparkované koloběžky.

Dále bude radnice od firmy chtít, aby doložila dohodu se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS) a potvrzení od ministerstva dopravy, že jsou způsobilé jezdit po silnicích.

Přestože městská část provoz koloběžek na svém území zakázala, podle radnice není zákaz dodržován. Po magistrátu tak chce, aby nastavil pravidla provozu elektrokoloběžek.

Dohody se snažíme plnit, tvrdí provozovatel koloběžek

Provozní manažer Lime Ondřej Široký připomíná, že společnost v minulosti s hlavním městem uzavřela memorandum, které plní. "Praha 2 si jako jediná městská část klade podmínky nad rámec tohoto memoranda a požaduje splnění dalších bodů. Jmenovitě je to písemná dohoda se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých a dále blíže nespecifikovaná certifikace koloběžky. Tyto body se samozřejmě snažíme v maximální míře plnit," řekl Aktuálně.cz Široký. 

S organizací nevidomých podle něj firma pravidelně jedná. "Na základě doporučení SONS upravujeme samotný provoz služby, tedy zejména zóny s omezeným parkováním. Jednáme také s nadací Světluška, se kterou pracujeme na možných způsobech podpory osob se zrakovým postižením," dodal Široký.

Manažer Lime se také pozastavil nad tím, že Praha 2 chce nastavovat politiku podle ankety, které se z 49 tisíc obyvatel městské části zúčastnilo jen necelých 400 lidí. "Věříme, že v jednadvacátém století nebude městská část nastavovat politiku na základě ankety, v rámci které bylo nutné vystřihnout kupónek z papírových radničních novin a dojít s ním osobně k hlasovací urně na radnici," říká Široký.

Hlavní město se už před prázdninami domluvilo na pravidlech s firmou Lime. Zeleno-bílé koloběžky začaly v Praze jezdit loni na konci září a s jejich provozem jsou spojeny stížnosti.

Lidé kritizují především to, že jezdí a parkují na chodnících. Vzniknou tak pro koloběžky dva druhy zón, kdy v případě první se koloběžka vypne, pokud do ní řidič vjede. Druhé zóny budou zelené a budou vymezeny pro parkování koloběžek.

Cyklistika se elektrokoly nezměnila, vývoj zastavit nelze, velký potenciál je v městské kargo dopravě, konec běžných kol ale není na pořadu dne. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy