Obviněný v kauze Opencard zůstává v České televizi

ČTK ČTK, Michal Kalina
24. 8. 2011 16:10
Další čtyři obvinění pracují na pražském magistrátu, město jim omezí pravomoce

Praha - Vedení České televize neodvolá vedoucího úseku IT Ivana Seyčka i přes to, že byl policií obviněn v kauze Opencard.

"Ctíme presumpci neviny, dokud nebude pan Seyček odsouzen, budeme na něj pohlížet jako na nevinného," řekl Aktuálně.cz mluvčí televize Ladislav Šticha s tím, že obviněný zůstane ve své funkci.

Bývalý ředitel odboru informatiky pražského magistrátu podle policie tehdy porušil povinnosti při správě cizího majetku a pravidla hospodářského styku.

Server Novinky.cz ve středu uvedl, že policie obvinila další čtyři osoby, které se na projektu přímo podílely.

Jiří Chytil, Ladislav Kendík, Miroslav Čadský a další nejmenovaný pracovník odboru informatiky byli obviněni z porušování povinností při správě cizího majetku. Všichni dosud pracují na pražském magistrátu. Tři na odboru informatiky, Čadský na odboru dopravy.

Zaměstnanci magistrátu se rozhodli podat stížnost proti obvinění k státnímu zástupci. "Do té doby, než státní zástupce rozhodne, přicházejí o rozhodovací a podpisová práva," řekla Aktuálně.cz mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Projekt opencard vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek. V jeho počátcích uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení.

Podle některých auditorů byly zakázky také záměrně děleny tak, aby na ně nemuselo být vypsáno výběrové řízení. Zakázky pak byly přidělovány stejným firmám, které byly podle některých médií napojeny na známé pražské podnikatele. Letos už policie kvůli kauze jednoho pracovníka magistrátu obvinila.

Zaměstnanec měl na starosti zadávání zakázek malého rozsahu na právní a projektové služby. Po dvou týdnech ale stíhání zrušila dozorová státní zástupkyně s tím, že bylo nezákonné a neodůvodněné.

Kauzou se policisté začali zabývat loni v únoru, a to na základě trestního oznámení bývalé zastupitelky Jany Ryšlinkové.

Projekt, který prověřilo několik auditů, je podle kritiků předražený. Auditoři zjistili, že do konce roku 2009 vyšel na více než 800 milionů. Nejvíce inkasovala firma Haguess, kolem 320 milionů korun.

I přes proklamace zástupců současné pražské koalice z ČSSD, že projekt opencard odpoutají od jediné soukromé firmy, zůstala situace prakticky stejná. Pouze se radní rozhodli, že město převezme do své správy kartové centrum.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy